Ugrás a tartalomra

Szilágyi László és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
A büntetőeljárásban részt vevő nyomozó szerv(ek)
Az eljáró ügyész megnevezése
Süveges Ignác
Az eljáró ügyészség megnevezése
Debreceni Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 09. 09.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Debreceni Katonai Bíróság különtanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Barta Kálmán
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. I. 261/1957/33.
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Sömjén György
Az ítélet- vagy végzéshozatal ideje
Ítélet vagy végzés száma
Katf. 254/1958
A jogerős döntés szerinti tényállás

A per vádlottjai 1956. október 26-tól aktív szervezői és irányítói voltak a Nyíregyházán lezajlott eseményeknek, a tüntetéseknek és a szovjet emlékmű lerombolásának, középületek elfoglalásának. Később vezető szerepet töltöttek be a városi és a megyei testületekben. Október 28-án Szilágyi László felszólítására Hubicska Zoltán őrnagy a honvédségtől 16 főnyi fegyverest adott a rend fenntartására. Még ezen a napon a rendőrség élére Petényi József századost nevezték ki. Miután a helyőrség és a rendőrség helyükön maradt tagjai csatlakoztak a nemzetőrséghez, létrehozták a megyei honvédelmi bizottmányt, melynek tagja lett File György százados és Hubicska Zoltán is. Október 29-én lefegyverezték a megyei pártbizottság épületét védőket, majd letartóztatták a megyei pártbizottság titkárát és a megyei tanács elnökét. A megyei munkástanács mellé egy hírszerző csoportot szerveztek, aminek az volt a feladata, hogy információkat szerezzenek a szovjet csapatokról, azok mozgásáról. Október 28-tól a város közigazgatási, gazdasági, társadalmi életének és a fegyveres állománynak az irányítása a per vádlottjainak kezébe került. November 3-án miután a szovjet csapatok körülvették a várost, a nemzeti bizottságtól garanciát kaptak arra, hogy a városban nem történik semmilyen provokáció.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Nyíregyháza
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Jogerős döntés

 Szilágyi László (Gégény, 1924) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezésével elkövetett bűntett, valamint kétrendbeli személyes szabadság megsértésének bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélték.

 Rácz István (Szalacs, 1904) II. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett miatt 5 évi börtönre ítélték.

Tomasovszki András (Alma-Ata, 1923) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezésével elkövetett bűntett miatt halálra ítélték.

Szentmártoni Sándor (Demecser, 1927) IV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezésével elkövetett bűntett miatt 15 évi börtönre ítélték.

 Szűcs János (Nyíregyháza, 1931) V. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Izsák István (Nyíregyháza, 1926) VI. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett, valamint kétrendbeli személyes szabadság megsértésének bűntette miatt összbüntetésül 1 évi börtönre ítélték.

 Molnár Jenő, dr. (Öcsöd, 1904) VII. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett, egyrendbeli hivatali hatalommal való visszaélés bűntette, valamint egyrendbeli hivatali titoksértés bűntette miatt összbüntetésül 2 évi börtönre ítélték.

 Kósa András (Nyíregyháza, 1923) VIII. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Bánszki János (Nyíregyháza, 1914) IX. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett, kétrendbeli személyes szabadság megsértésének bűntette, hivatali titoksértés bűntette, valamint fegyver- és lőszerrejtegetés bűntette miatt összbüntetésül 5 évi börtönre ítélték.

 Papp Simon György (Hermánszeg, 1925) X. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Vitéz Viktor (Kemecse, 1916) XI. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett, valamint kétrendbeli személyes szabadság megsértésének bűntette miatt összbüntetésül 2 évi börtönre ítélték.

Lupkovits György, dr. (Nyitra, 1891) XII. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezésével elkövetett bűntett miatt 15 évi börtönre ítélték.

Debreczeni László (Miskolc, 1910) XIII. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés előmozdításával elkövetett bűntett miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Sziklai István, dr. (Nyírbátor, 1912) XIV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend elleni izgatás bűntette miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Bencs Károly (Nyíregyháza, 1922) XV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett miatt 1 évi és 6 havi börtönre ítélték.

 File György (Nyíregyháza, 1919) XVII. rendű vádlottat háromrendbeli szolgálati hatalommal való visszaélés bűntette, valamint államtitok megsértésének bűntette miatt összbüntetésül 1 évi börtönre ítélték.

 Hubicska Zoltán (Diósgyőr, 1924) XVIII. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette miatt 1 évi börtönre ítélték.

 Petényi József (Dejtár, 1924) XIX. rendű vádlottat hatrendbeli szolgálati hatalommal való visszaélés bűntette miatt 10 havi börtönre ítélték. A szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre 3 évi próbaidőre feltételesen felfüggesztették.

Ormos László (Sátoraljaújhely, 1930) XX. rendű vádlottat szolgálati hatalommal való visszaélés miatt 6 havi börtönre ítélték. A szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre 3 évi próbaidőre feltételesen felfüggesztették.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
Barota Mihály (Bököny, 1922) XVI. rendű vádlott bűnügyét elkülönítették, elbírálását az ítélet jogerőre emelkedése után a Nyíregyházi Megyei Bírósághoz utalták.
A bűntetőügyet 1957. augusztus 28-án a Szabolcs-Szatmármegyei Ügyészség áttette a Debreceni Katonai Ügyészséghez, mert a vizsgálat során felderített bűncselekményeket az eljárás néhány szereplője tényleges rendőri, illetve katonai állományban követte el.
Az I. fokú ítéletben a szabadságvesztés végrehajtását Szűcs János V. rendű, Izsák István VI. rendű, Kósa András VIII. rendű, File György XVII. rendű, Hubicska Zoltán XVIII. rendű, Petényi József XIX. rendű és Ormos László XX. rendű vádlottak esetében 3 évi próbaidőre feltételesen felfüggesztették.
Szilágyi László I. rendű és dr. Molnár Jenő VII. rendű vádlottakat az ellenük felhozott egyrendbeli hivatali titoksértés, valamint Hubicska Zoltán XVIII. rendű vádlottat az ellene emelt az elöljárói intézkedés mellőzése bűntettének vádja alól bűncselekmény hiányában felmentették.
Tomasovszki András III. rendű vádlottat a társadalmi tulajdon szándékos megrongálásának bűntette alól, Szűcs János V. rendű vádlottat kétrendbeli a személyes szabadság megsértésének bűntette alól, Papp Simon György X. rendű vádlottat kétrendbeli személyes szabadság megsértésének bűntette alól bizonyítottság hiányában felmentették.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9 V-145356
HU ÁBTL 3.1.9 V-145356/1-4.
HU HIM HL – XI.27. – 261/1957