Folly Gábor és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Götz János
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapest Főváros Ügyészsége
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 03. 09.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Fővárosi Bíróság, mint gyorsított eljárásra kijelölt büntető bíróság
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Bali László
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. Gys. VI. 889/1957-3.
Az ítélet jogereje
részben jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Molnár László
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nb. I. 5009/1957/17.
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

1956. november második felében Folly Gábor egy államellenes szervezkedést kezdeményezett, amelybe több, főként fiatalkorú személyt vont be, s a szervezkedés céljaira két pisztolyt is rejtegetett. Budapest területén egy fegyveres egységet kívánt kiépíteni, amivel a kormány fegyveres erőinek megsemmisítését tűzte ki célul. A szervezkedés felépítését katonai mintára akarta megoldani, Budapestet négy körzetre osztotta, amiket századokra tervezett bontani. A szervezkedés kiépítésének megkezdését azonban az érintettek őrizetbe vétele megakadályozta. Tervei között szerepelt még egy illegális újság létrehozása is, amelyben a kormány hivatalos tájékoztatásait akarta megcáfolni, azonban szerzők hiányában ezt sem tudta végrehajtani. A szervezkedésbe elsőként Pokorny Gyulát vonta be, majd Vasvári Sándor csatlakozott hozzájuk. Folly beszervezte még Pintér Istvánt, a 12 éves Farkas Józsefet és a 15 éves Perczel Istvánt, aki a csoportba magával hozta Horváth Miklóst. Folly a szervezet tagjaival a lakásán rendszeresen tartott megbeszéléseket. Utoljára 1957. január 3-án találkoztak, ahol szó volt a szervezet feladatairól és céljairól. A három fiatalkorú távozása után a rendőrség megjelent a lakásban és letartóztatta az ottmaradt csoporttagokat. A házkutatás során megtalálták a fegyvereket is.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest I.
Jogerős döntés

Folly Gábor (Budapest, 1919) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetése által elkövetett bűntett miatt halálra ítélték.

Vasvári Sándor (Budapest, 1938) II. rendű vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel által elkövetett bűntett miatt 5 évi börtönre ítélték.

Horváth Miklós (Nyíregyháza, 1936) III. rendű vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való vállalkozás által elkövetett bűntett miatt 5 évi börtönre ítélték.

Pintér István (Budapest, 1942) IV. rendű fiatalkorú vádlottat államellenes szervezkedésre való szövetkezés bűntette miatt 8 havi börtönre ítélték, azonban a büntetés végrehajtását 3 évi próbaidőre feltételesen felfüggesztették.

Pokorny Gyula (Budapest, 1941) V. rendű fiatalkorú vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való vállalkozás által elkövetett bűntett miatt 1 évi és 4 havi börtönre ítélték.

Huszár Béla (Budapest, 1938) VI. rendű vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel által elkövetett bűntett alól a vád bizonyítottságának hiányában felmentették.

Perczel István (Budapest, 1941) VII. rendű fiatalkorú vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való vállalkozás által elkövetett bűntett miatt 1 évi és 4 havi börtönre ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
Farkas József budapesti lakost is gyanúsítottként hallgatták ki az ügyben, mivel részt vett a Folly Gábor által vezetett szervezkedésben, azonban 12 éves korára és az általa elkövetett bűncselekmény csekély voltára tekintettel a vele szemben indított nyomozást megszüntették.
Folly Gábor esetében a rendőri, az ügyészi, majd a bírósági szervek egyaránt csak a szervezkedéssel kapcsolatban folytattak vizsgálatokat és nem törekedtek a Széna téri tevékenységének feltárására.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-142000