Palotás József és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Götz János
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapest Főváros Ügyészsége
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 07. 16.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Fővárosi Bíróság népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Bné Tóth Matild
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
Nb. VII. 3308/1957-28.
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Borbély János
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. I. 5018/1958/44.
A jogerős döntés szerinti tényállás

Palotás József 1956. október 30-án a budapesti Keleti pályaudvarról szándékozott hazamenni a családjához, amikor fegyveresek igazoltatták és bevitték a Baross tér 19. számú épületbe, egy fegyveres csoport székhelyére. November 1-én csatlakozott a csoporthoz, ahol egy szakasz vezetője lett.
Bognár Ottó október 27-én a váci börtönből szabadult és Budapesten a Péterfy Sándor Utcai Kórházban jelentkezett munkára. November 4-én mindketten a Landler Jenő utca 44. szám alá, a Dózsa vendéglőbe tették át székhelyüket, ahol Palotás a kb. 200 főből álló fegyveres csoport parancsnoka lett. Bognár alapvető feladata a harcoló bajtársainak élelmiszerrel történő ellátása volt. A csoport tagjai felvették a harcot a szovjet csapatokkal. Palotás november 6-án, miután megegyezett a Divatcsarnok parancsnokával, Horváth Sándorné és még két fegyveres közreműködésével nagymennyiségű ruhaneműt hozott el az áruházból. Másnap tudomásukra jutott, hogy a Bethlen mozi épületét „államvédelmisták” tartják megszállva és lőnek az utcán járőröző fegyveresekre. Palotás néhány társával a Bethlen tér sarkán tüzelőállást foglalt el és lőni kezdték az épületet, a lőszerutánpótlást Horváthné biztosította számukra. A csoport két tagja Bognár és Futácsi Endre összetűzésbe keveredtek, Palotás mint árulót letartóztatta Futácsit, akit a Városliget szélénél Bognár agyonlőtt. November 8-án a szovjet csapatok körülzárták és elfoglalták a Landler utcai épületet. Az épületben tartózkodó fegyveresek elmenekültek a helyszínről. Még ugyanezen a napon Horváthné a Garay tér 5. sz. alatt lévő trafikból többezer darab különféle cigarettaárut tulajdonított el.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest VII.
Jogerős döntés

Palotás József (Szombathely, 1935) I. rendű vádlottat a népi demokratikus társadalmi rend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette, egyrendbeli gyilkosság bűntette, mint bűnsegéd, a társadalmi tulajdon sérelmére bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette, valamint háromrendbeli tiltott határátlépés kísérletének bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélték.

Bognár Ottó (Szombathely, 1931) II. rendű vádlottat a népi demokratikus társadalmi rend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint egyrendbeli gyilkosság bűntette miatt halálra ítélték.

Horváth Sándorné sz. Tollasi Ilona (Budapest, 1936) III. rendű vádlottat a népi demokratikus társadalmi rend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, a társadalmi tulajdon sérelmére lopással és rablással bűnszövetkezetben és ismételten elkövetett bűntett miatt 10 évi börtönre ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A büntetőeljárás kezdetét Palotás József tiltott határátlépési kísérletekor való letartóztatásától számoltuk, a gyilkossági ügy nyomozását március 21-én vagy 30-án rendelték el.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-141775
HU BFL – XXV.4.a.7 – 3308 – 1957