Palotás József

Névváltozat(ok)
Schwahoffer József
Schwáheffer József
Születési név
Palotás József
Születési hely:
Szombathely
Vas vármegye
Születési idő
Lakóhely
Lőkösháza
Békés vármegye
Foglalkozás(ok)
kovácssegéd
Életrajzi megjegyzés

Hét hónapos korában menhelyre került, először Sárváron, majd 11 éves korától Sótony községben nevelőszülőknél nevelkedett. Innen Budapestre az Istenhegyi úti kollégiumba került, ahol elvégezte általános iskola hat osztályát. 1949-ben a Kulich Gyula Ipari Otthonba került, itt 1952-ben letette kovácssegéd vizsgát. (Más adat szerint 1950 novemberétől 1952 novemberéig az aszódi javítóintézetben volt lopás bűntette miatt és itt tanulta ki a kovácsmesterséget.) 1952-ben visszament Sárvárra és a cukorgyárban helyezkedett el. Innen Tatabányára került, a bányába. Megnősült, feleségével együtt Ceglédre költöztek, ahol a Vasöntöde- és Gépgyárban lett lakatos szerelő. 1954-ben belépett a helyi termelőszövetkezeti csoportba, ahol mezőgazdasági munkásként dolgozott. 1955 augusztusában bevonult tényleges katonai szolgálatra Kecskemétre az Országos Légvédelmi Parancsnokság alakulatához, ahonnan rövidesen a Vasvári Repülőtiszti Iskolára küldték. 1956 februárjában azonban az áthelyezése közben eladta a felszerelését, ezért a katonai bíróság 4 havi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, emiatt és a betegségére hivatkozva leszerelték. Ezután napszámos volt Cegléden, majd Lőkösházán. 1956 szeptemberében a tatabányai Síkvölgyi Állami Gazdaságban helyezkedett el kovácssegédként.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 30-án Budapesten a Keleti pályaudvarról szándékozott hazamenni a családjához, amikor fegyveresek a Baross tér 19. szám alá vitték, később csatlakozott az ott berendezkedett fegyveres csoporthoz, ahol az egyik szakasz parancsnoka lett. Szakaszával különböző fegyveres akciókban vett részt. November 4-én a Baross térre érkező szovjet páncélosokkal tűzharcba keveredtek, aminek következtében az épületet találat érte. Ekkor társaival a Landler Jenő utca 44. szám alatt lévő Dózsa vendéglőbe ment, ahol megválasztották a mintegy 200 főnyi fegyveresből létrejött csoport parancsnokának. Részt vett a Bethlen moziban tartózkodó „államvédelmisták” ellen indított akcióban. Miután arról értesült, hogy a Hernád utcában a társai három szovjet katonával felvették a harcot és már sebesültjeik is vannak, néhány fegyverest maga mellé vett és a harcolók segítségére sietett. Személyesen vett részt a Divatcsarnokból történt nagy mennyiségű ruhanemű elhozatalában. Parancsnokként részese volt az árulónak minősített Futácsi Endre meggyilkolásának. November 9-én hazament a családjához Lőkösházára. December 20. után háromszor kísérelte meg sikertelenül elhagyni az országot, végül 1957. január 29-én Zalaszentgrótnál elfogták és letartóztatták.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VII.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus társadalmi rend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette
gyilkosság bűntette, mint bűnsegéd
a társadalmi tulajdon sérelmére bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette
tiltott határátlépés kísérletének bűntette
Büntetőintézkedés

1958. március 11-én a Palotás Józseffel és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 372/1958
Megjegyzés
Önvallomás szerint házasságkötéséig Schwahoffer József nevet viselte, az ahhoz kikért születési anyakönyvben azonban az édesanyja után Palotás József-ként szerepelt.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-141775
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.a.7 – 3308 – 1957