Erős István és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
A büntetőeljárásban részt vevő nyomozó szerv(ek)
Az eljáró ügyész megnevezése
Götz János
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapest Főváros Ügyészsége
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 08. 17.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Fővárosi Bíróság népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Fekete László
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
NB. I. 7083/1957/2.
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Vágó Tibor
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. I. 5220/1958/6.
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

1956. október 31-én ismeretlen nemzetőrök elhurcolták a budapesti Pozsonyi úti lakásából Tóth Ferenc államvédelmi századost. A férfit végigvonszolták a Nagykörúton, miközben ütlegelték, majd az Eötvös utca 25. szám alatti épületben működő nemzetőrségre vitték. Az épületében Mayer Antal vezetésével történt kihallgatása közben tovább bántalmazták. Időközben az épület előtt több száz főre gyarapodó tömeg, köztük Erős István, követelték az államvédelmi tiszt kiadását. Mayer és társai végül úgy döntöttek, hogy kiviszik a kapu elé Tóth századost, akit a tömeg körbevett, majd a lábára kötelet kötve végighúzták az Eötvös utcán. Útközben Erős István többször megszúrta késével a már eszméletlen férfit, majd tevőlegesen segédkezett a tiszt egy fára való felakasztásában az Aradi utca és a Lenin körút sarkán. Az akasztásnál Tóth Mihály is jelen volt. A csolnoki rabmunkahelyről október 31-én kiszabadult Törzsök József azt vallotta, hogy a volt rabtársai akasztották fel az államvédelmi századost, a vizsgálat során azonban bebizonyosodott, hogy hamisan vádolta meg a börtönből ismert embereket.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest VI.
Jogerős döntés

Erős István (Üllő, 1913) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette, egyrendbeli gyilkosság bűntette, valamint egyrendbeli a társadalmi tulajdon elleni lopás bűntette miatt halálra ítélték.

Törzsök József (Vereb, 1929) II. rendű vádlottat egyrendbeli hamis vád bűntette miatt 2 évi és 6 havi börtönre ítélték.

Tóth Mihály (Horgos, 1929) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend ellen irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette és a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten elkövetett lopás bűntette miatt 15 évi börtönre ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A vádiratban négy személy szerepelt, azonban 1957. október 14-én a Budapesti Fővárosi Bíróság Népbírósági Tanácsa Mayer Antal ügyét elkülönítette, a másik három társa (Erős István, Törzsök József, Tóth Mihály) ügyét soron kívüli eljárásban pótnyomozásra visszaadta az ügyészségnek.
Tóth Ferenc államvédelmi százados meggyilkolása kapcsán Erős István mellett külön büntetőügyekben Mayer Antalt és Babér Istvánt is halálra ítélték.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-143154
HU ÁBTL 3.1.9. V-143154/1
HU BFL – XXV.4.a.7 – 3679/1957
HU BFL – XXV.4.f.8 – 7083/1957
HU BFL – XXV.4.f.9 – 8101/1958