Dóczi Dénes

Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Budapest VII.
Foglalkozás(ok)
segédmunkás
Életrajzi megjegyzés

Nyolc általános iskolát végzett. 1950-ben néhány hónapig az Ikarus Gyárban dolgozott, majd alkalmi munkákból élt. 1951-ben és 1952-ben is büntetést kapott munkakerülés miatt. 1953-ban a GANZ Villamossági Gyárban vállalt munkát, 1956 októbertől pedig a Metallochemia Vállalat egyik üzemben volt segédmunkás. Letartóztatásakor egy építkezésen dolgozott segédmunkásként.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 24-én részt vett a Magyar Rádió épületének ostromában, október 25-én ott volt a Kossuth téri tüntetésen, majd október 27-én csatlakozott a Baross téri felkelőkhöz, ahol fegyvert is szerzett. Részt vett gépkocsik ellenőrzésében, utasaik igazoltatásában. Október 29-én jelentkezett a VII. kerületi nemzetőrséghez, akik a Wesselényi utca 49. szám alatti épületbe költöztek és Kovács Dezső parancsnoksága alatt Wesselényi zászlóalj elnevezéssel önálló fegyveres csoportot hoztak létre. A csoporton belül megalakított „Forradalmi Katonai Tanácsnak” is a tagjává választották. Október 30-án egy rajjal a Köztársaság térre ment, és a MÁV Tisztképző Iskola harmadik emeletén tüzelőállást foglalt el, majd tüzet nyitott a pártház épületére. Az épület elfoglalása után egységével behatolt az épületbe, ahonnan írógépeket és egyéb irodai berendezéseket szállíttatott át a Péterfy Sándor utcai kórházba. Október végén, november első napjaiban részt vett volt államvédelmi tisztek felkutatásában, több esetben otthonukban házkutatást is tartottak. November 3-án a csoport áttette székhelyét a Royal szállóba. November 4-én segített előkészíteni a szovjet katonai egységek elleni támadást, kijelölte a tüzelőállásokat, s maga is tüzelt a szovjet katonákra. Miután november 7-én elhagyta a csoportot, felvette a kapcsolatot Kovács Dezsővel a Központi Honvéd Kórházban és vállalkozott az ott készített röplapok terjesztésére. Körülbelül 30-40 darab sztrájkra és ellenállásra buzdító röplapot szórt szét a lakosság körében.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VI.
Budapest VII.
Budapest VIII.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete
a társadalmi tulajdon sérelmére különösen nagy kár tekintetében, ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás és rongálás bűntette
személyes szabadság megsértésének bűntette
rablás bűntette
Büntetőintézkedés

1958. október 4-én a Kovács Dezsővel és társaival szemben indított büntetőper III. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 1223/1958
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-143661
HU ÁBTL 3.1.9. V-143661/1-4
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU HIM HL – XI.22 – 278/1958