Ugrás a tartalomra

Bartók János

Névváltozat(ok)
Bartók Ottó
Bartók Ottó János
Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Dunaföldvár
Tolna vármegye
Foglalkozás(ok)
traktorvezető
alkalmi munkás
Életrajzi megjegyzés

Munkáscsaládból származott. Hét általános iskolai osztályt végzett, majd traktorvezetőnek tanult. 1951-től megszakításokkal az atkári gépállomáson volt traktoros. 1955-től napszámba járt, előbb Atkáron, majd Dunaföldváron. 1956-ban a Dunaföldvári Városi Tanács Pénzügyi Osztályán ideiglenesen felfogadott végrehajtóként dolgozott. A Dolgozó Ifjúság Szövetsége dunaföldvári területi szervezetének titkára volt.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 24-én Dunaföldváron a rádióból értesült a fővárosi tüntetésekről. Még aznap két barátjával Pesterzsébetre utazott, ahol megérkezésükkor a Nagy Sándor utcában összegyűlt civil tömeg már barikádokat épített. Másnap jelentkezett az ottani nemzetőrségbe, ahol fegyvert kapott. A következő napokban Dunaföldvárról a felkelők által elfoglalt XX. kerületi rendőrkapitányságra szállított élelmiszert, emellett rendszeresen járőrszolgálatra osztották be. November 10-én félve a felelősségre vonástól, otthagyta a nemzetőrséget és Sopron térségében el akarta hagyni az országot, azonban a szovjet katonai egységek elfogták, később azonban szabadon engedték. Hamarosan többedmagával újból az osztrák határ felé indult és Sopronbánfalva környékén átlépte az osztrák-magyar határt. November 21-én visszatért Pesterzsébetre, ahol egy ideig alkalmi ismerőseinél bujkált. November 24-én barátnője budapesti lakásán letartóztatták, december 4-én azonban szabadon engedték. Megtudta, hogy a pesterzsébeti temetőben fegyvereket rejtettek el, a rejtekhelyről magához vett egy TT pisztolyt két töltött tárral. December 10-én felkereste Ravasz Mihályt, akinek a lakásán a meghirdetett országos sztrájkra buzdító röpcédulákat gépeltek és sokszorosítottak. Másnap Schlitt Jánossal kiegészülve szétszórták a kerületben a röplapokat. Bartók az indulásuk előtt átadta a nála lévő pisztolyt és a tárakat Ravasznak, aki ezeket a lakásához tartozó fáskamrában elrejtette.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest XX
Sopron
Győr-Moson-Sopron vármegye
A cselekmény minősítése(i)
fegyverrejtegetés bűntette
Büntetőintézkedés

1957. február 12-én a Bartók Jánossal és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 677/1957
Megjegyzés
Pesterzsébeten Bartók Ottó néven ismerték a társai, és ezen a néven írta alá a felülbélyegzett nemzetőr igazolványokat is.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-141976
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU HIM HL – XI.22 – 2082/1957