Tóth Miklós

Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Budapest I.
Foglalkozás(ok)
újságíró
diplomata
Életrajzi megjegyzés

1945. július végétől a bécsi magyar külképviselet hivatalának munkatársa, majd 1946-tól ideiglenes hatállyal a hivatal vezetője volt. 1948 januárjában elbocsátották a Külügyminisztériumtól, majd áprilisban beszervezte a magyar katonai elhárítás.

Őrizetbevétel ideje
Őrizetbevétel ideje megjegyzés
Az őrizetbevétel napja bizonytalan.
Terhére rótt cselekmény

A magyar katonai elhárítás arra utasította, hogy az angol-amerikai hírszerző szervekkel felvéve a kapcsolatot adatokat szerezzen az angolszász kémszervezet magyarországi munkájáról. Az angol hírszerző szerveknek azonban hamarosan felfedte magát, azok beszervezték és nekik jelentett a magyar katonai elhárításról. Majd 1950 nyarán kapcsolatba került Bartha Dezső államvédelmi főhadnaggyal, aki bizalmas iratokat akart külföldre juttatni, de menekülés közben a magyar hatóságok a Velencei-tó környékén lelőtték.

A cselekmény helyszíne(i)
Bécs
Ausztria
Budapest
A cselekmény minősítése(i)
folytatólagosan elkövetett hűtlenség bűntette
Büntetőintézkedés

1951. július 19-én a Tóth Miklóssal és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Jelenleg nem ismert.
Megjegyzés
Barta Dezső államvédelmi főhadnagy a magyar katonai elhárítás és a magyar politikai rendőrség bizalmas iratait összegyűjtve akart 1950 júliusában Nyugatra szökni, azonban a Velencei-tónál a magyar hatóságok elkapták és lelőtték. A vele kapcsolatban álló személyeket, így Tóth Miklóst is hamarosan letartóztatták és bíróság elé állították.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-47033
HU ÁBTL 3.1.9. V-47033/a
HU ÁBTL 3.1.9. V-47033/1