Onestyák László

Születési hely:
Pázmánd
Fejér vármegye
Születési idő
Születési idő megjegyzés
Születési idő lehet még: 1938. 07. 28.
Lakóhely
Budapest I.
Foglalkozás(ok)
segédmunkás
Életrajzi megjegyzés

Munkáscsaládból származott. A hat elemi osztály elvégzése után 1952-ben a Beloiannisz Gyárban lett szerszámköszörűs ipari tanuló. A segédvizsga letételét követően még néhány hónapig a szakmájában dolgozott, majd segédmunkásként elhelyezkedett a Kertészeti Kutató Intézetben. Gyakran váltogatta munkahelyeit, hosszabb ideig dolgozott a Budafoki Zománcgyárban és az Albertfalvai Vegyigyárban. Letartóztatásakor a Fémdoboz- és Tubusművekben volt segédmunkás.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 26-án az elsők között lépett be Budapesten a IX. kerületben működő „Göndör”-féle fegyveres csoportba, ahol egy géppisztolyt és egy pisztolyt kapott. A csoport parancsnoka feladatként határozta meg számára a szovjetek elleni harcot, az utcai járőrözést, a járókelők és gépkocsivezetők igazoltatását. A kerület több pontján fegyveresen harcolt a szovjet katonai alakulatok ellen, amíg azok ki nem vonultak a fővárosból. Társaival a József körút, a Baross utca és az Üllői út közötti területen a házak utcára néző ablakaiból, helyüket változtatva tüzeltek a szovjet harckocsikra. Részt vett a Bokréta utca és a Tűzoltó utca sarkán kialakult tűzharcban, amit a Nagyvárad tér irányába haladó három szovjet páncélos ellen indítottak. Onestyák géppisztolyával maga is célzott lövéseket adott le a gépjárművekből kimenekült szovjet katonákra. Október 30-án a Belügyminisztérium Pannónia utcai telepéről társaival erőszakkal gépjárműveket és fegyvereket vitt el. November 1. és 3. között vezetésével több volt államvédelmi beosztott lakásán tartottak házkutatást, a lakásokból értékeket vittek el, az otthon tartózkodó államvédelmi beosztottakat pedig előállították, köztük Izsó István törzsőrmestert, aki később ismeretlen körülmények között meghalt, a boncolási jegyzőkönyv szerint tarkón lőtték. November 2-án egy 16 tagból álló szakasz parancsnokává választották. November 3-án társaival felfegyverkezve a Boráros tér 6. szám alatti italboltból 100 liter bort és 100 liter rumot tulajdonított el. November 4-én és 5-én vezetésével benzines palackokat és kézigránátokat dobtak és a fegyvereikből tüzet nyitottak a Mester utcába érkező szovjet harckocsikra. November 6-án menekülés közben a Maradékfeldolgozó KTSZ Thaly Kálmán utcai telepéről civil ruhákat hoztak el.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VIII.
Budapest IX.
Budapest XIII.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalom vezetésének bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete
rablás bűntette
a társadalmi tulajdon sérelmére különösen nagy kárt okozó rablás bűntette
a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten, bűnszövetkezetben és felfegyverkezve elkövetett lopás bűntette
felfegyverkezve, tolvajszövetségben elkövetett lopás bűntette
Büntetőintézkedés

1958. október 21-én az Onestyák Lászlóval és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 1364/1958
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-142548
HU ÁBTL 3.1.9. V-142548/a
HU ÁBTL 3.1.9. V-142548/1-4
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.a.7 – 5652 – 1957