Kiss István bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
A büntetőeljárásban részt vevő nyomozó szerv(ek)
Az eljáró ügyész megnevezése
Kapfinger Tibor
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1958. 06. 23.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Kiss István Gábor
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. II. 0035/1958
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának Katonai Kollégiuma
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Szijártó Károly
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Katf. II. 0050/1958
A jogerős döntés szerinti tényállás

Kiss István 1955 szeptemberében négy társával átszökött Ausztriába. Az osztrák csendőrség elfogta, majd Salzburgba került, ahol az amerikai katonai titkosszolgálat (CIC) egyik magyar származású alkalmazottja kihallgatta a magyarországi katonai és gazdasági viszonyokról. 1955 december végén átszökött a nyugat-németországi Berchtesgadenbe, ott kapcsolatba lépett a CIC egyik tisztjével, aki a kihallgatása után beszervezte Magyarország elleni kémkedésre.

1956 októberében több társával Ágfalvánál illegálisan visszatért Magyarországra. Budapestre utazott és csatlakozott a Maros utcai fegyveres csoporthoz, ahol több akcióban részt vett. Többek között november 1-én tagja volt annak az egységnek, amely Szobról magával hurcolta, majd a Corvin közi fegyvereseknek átadta Sarkadi István ügyészt, akit később a Corvin köziek kivégeztek. November 3-án részt vett a Külügyminisztérium épülete elleni fegyveres támadásban. Másnap mint szakaszparancsnok többed magával azért foglalt el tüzelőállást a budapesti fogaskerekű vasút városmajori végállomásánál, hogy feltartóztassa a fővárosba bejövő szovjet egységeket. 1957 januárjában anyagi ellenszolgáltatás fejében hét személyt ki akart juttatni az országból, azonban Ják községnél a határőrség elfogta őket. Mivel neki osztrák igazolványa volt, a magyar hatóságok beszervezték és azzal bízták meg, hogy épüljön be az Ausztriába került magyar disszidensek közé. Ennek azonban nem tett eleget, hanem miután átlépte a határt, Salzburgba utazott és a CIC ottani tisztjének beszámolt a magyarországi tapasztalatairól, főleg az 1956 végi eseményekről és a szovjet csapatokról. 1957. december 29-én egy kocsmai verekedés következményeinek elkerülése miatt ismét vissza akart térni Magyarországra, de Sopronkőhidánál elfogta egy magyar járőr.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Ágfalva
Győr-Moson-Sopron vármegye
Salzburg
Ausztria
Budapest II.
Ják
Vas vármegye
Sopronkőhida
Győr-Moson-Sopron vármegye
Jogerős döntés

Kiss István (Panyola, 1928) vádlottat folytatólagosan elkövetett hűtlenség bűntette, a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, háromrendbeli tiltott határátlépés bűntette, valamint kétrendbeli csoportos tiltott határátlépéshez való segítségnyújtás bűntette miatt összbüntetésképpen halálra ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144989
HU HIM HL – XI.22 – 0038/1958