Krausz Gyula

Születési hely:
Tinnye
Pest vármegye
Születési idő
Lakóhely
Budapest VII.
Foglalkozás(ok)
alkalmi munkás
kocsis
Életrajzi megjegyzés

Szülei egy éves korában menhelyre adták, 15 éves koráig egy özvegyasszony nevelte. Hat általános iskolát végzett, ezután Budapestre került fémcsiszoló- és galvanizáló-tanulónak. 1948-ban a segédlevél megszerzését követően azonban nem a szakmájában kezdett el dolgozni, hanem alkalmi munkákból élt. 1952-ben a Budapesti Központi Járásbíróság magánosok elleni erőszak, rablás és erőszakos nemi közösülés bűntettének kísérlete miatt 1 évi 6 hónapi és 10 napi, a fiatalkorúak fogházában letöltendő börtönre ítélte. Szabadulása után továbbra is alkalmi munkákból élt. 1954 őszén bevonult katonai szolgálatra. 1956-ban Tatán töltötte tényleges katonai szolgálatát, ahonnan alakulatát a forradalom idején Budapestre, a Károly-laktanyába vezényelték. 1956 novemberében Ausztriába, majd Nyugat-Németországon keresztül Franciaországba távozott. 1957 februárjában tért haza a magyar követség segítségével. Hazatérése után alkalmi munkákból élt, letartóztatásakor az Új Élet Tsz-ben volt kocsis.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 23-a után katonai alakulatával Budapestre, a Károly-laktanyába jött. November 4-én a Thököly úti fegyveres csoporthoz csatlakozott, akikkel aktívan részt vett a Thököly út és a Dózsa György út kereszteződésénél a szovjet katonák ellen folytatott harcokban. Társaival megtámadták a közeli házakba bemenekülő szovjet katonákat, maga is tüzelt rájuk, majd behatolt a lakásba és elvette a megsebesült katonák fegyvereit. Közreműködött több környékbeli bolt kifosztásában.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest XIV.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette
gyilkosság bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete, részben mint tettes, részben mint bűnsegéd
a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette
Büntetőintézkedés

1959. október 26-án a Futó Jánossal és társaival szemben indított büntetőper XXII. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 1249/1959
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612/1-16
HU ÁBTL 3.1.9. V-150389/3
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.f – 9019/1959