Kolonics János bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Radnai Zoltán
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1959. 03. 18.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Odler János
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. IV. 0020/1959
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Sömjén György
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Katf. Kt. 0025/1959
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

Kolonics János 1956. június 19-én Bucsu község közelében átlépte az osztrák-magyar határt, majd Oberwart és Graz érintésével október elején Nyugat-Németországba szökött, ahol az amerikai hírszerző szolgálatnak információkat szolgáltatott a katonai szolgálata alatt szerzett tapasztalatairól. Október 28-án Ágfalva községnél az „imperialista hírszerző szervek” megbízása alapján azzal a céllal tért vissza Magyarországra, hogy fegyveresen harcoljon a szovjet hadsereg ellen. Budapesten felkereste a Szabó János irányítása alatt álló nemzetőrséget és csatlakozott a Maros utcában székelő Széna téri felkelő csoporthoz. November 2-án azt a parancsot kapták, hogy az Államvédelmi Hatóság emberei által a Külügyminisztériumban fogvatartott felkelőket ki kell szabadítani. Kolonics társaival behatolt az épületbe és lefegyverezték az ott lévő alkalmazottakat, fogva tartott személyeket azonban nem találtak. November 3-án a szobi rendőrkapitányságról elhozták az ott őrzött Sarkadi István ügyészt és átadták a Corvin közi fegyveres csoportnak, akik őt kivégezték. Később a Schmidt-kastélyban lévő fegyveres csoporthoz csatlakozott, ahol részt vett a Bécsi úton a fővárosba visszatérni szándékozó szovjet katonai alakulatok elleni harcokban. A kastélyból való távozása előtt a korábban odavitt élelmiszerekből nagyobb mennyiséget magához vett. 1958. október 24-én élettársával együtt Sopronnál ismét Ausztriába akart szökni, de elfogták őket a magyar határőrök.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Bucsu
Vas vármegye
Ágfalva
Győr-Moson-Sopron vármegye
Budapest II.
Budapest III.
Jogerős döntés

Kolonics János (Paks, 1935) vádlottat hűtlenség bűntette, a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, kétrendbeli tiltott határátlépés bűntette, egyrendbeli tiltott határátlépés bűntettének kísérlete, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A Tolna Megyei Rendőrfőkapitányág 1958. november 29-én hozott határozatában az élettárs, Mikulásik Zsuzsanna ügyét Kolonics Jánosétól elkülönítette, mivel Mikulásik először kísérelte meg illegálisan elhagyni az országot. Ügyét egyszerűen lezárták.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144702
HU HIM HL – XI.22 – 0020/1959