Szivák István

Születési hely:
Hódmezővásárhely
Csongrád-Csanád vármegye
Születési idő
Lakóhely
Budapest VII.
Foglalkozás(ok)
villanyhegesztő
Életrajzi megjegyzés

Szüleivel 1945-ben költözött Budapestre, s mivel nem járt iskolába, a Bajza utcai állami nevelőintézetbe került, ahol elvégezte az általános iskola nyolc osztályát. 1951-ben a Gép- és Radiongyárban lett villanyhegesztő-tanuló. Miután segédlevelet szerzett, villanyhegesztőként több munkahelyen dolgozott, majd 1954 őszén Zalaegerszegre bevonult katonának. 1955-ben a katonai bíróság lopás, a társadalmi tulajdon elleni sikkasztás, orgazdaság, önkényes eltávozás, valamint közokirat-hamisítás bűntettei miatt 3 évi és 6 havi börtönre ítélte. Büntetésének letöltését 1955 szeptemberében a komlói büntetés-végrehajtási munkahelyen kezdte meg. 1956. október 30-án a bányában megalakult forradalmi bizottság több rabtársával együtt kiszabadította. Mivel büntetését nem töltötte le, 1957 áprilisában bevitték a gyűjtőfogházba, majd 1957. június elején elengedték. Letartóztatásakor az V. számú Mélyépítő Vállalat pécsi erőművi kirendeltségén dolgozott.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. november 1-én Komlóról kiszabadított elítéltként hazatért Budapestre, majd csatlakozott a XIV. kerületi nemzetőrséghez, mint fegyveres nemzetőr járőrözött a környéken, ellenőrizte a gépkocsikat. November 4-én tagja lett annak a csoportnak, amely a Thököly út és a Dózsa György út kereszteződésénél felvette a harcot az arra áthaladó szovjet katonai egységekkel. Több társával megtámadta azokat a szovjet katonákat, aki bemenekültek a környékbéli lakásokba és megölték vagy megsebesítették őket. Részt vett a Thököly út környékén történt fosztogatásokban.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest XIV.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette
gyilkosság bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete, részben mint tettes, részben mint bűnsegéd
a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben lopás és szándékos rongálás útján elkövetett, különösen nagy kárt okozó bűntett
Büntetőintézkedés

1959. október 26-án a Futó Jánossal és társaival szemben indított büntetőper XXI. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 1252/1959
Megjegyzés
A Fővárosi Főügyészség Szivák Istvánnal szemben később, 1959. április 23-án pótvádiratban fogalmazta meg a terhére róható bűncselekményeket.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612/1-16
HU ÁBTL 3.1.9. V-150389/3
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.f – 9019/1959