Somlay István bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Götz János
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapest Főváros Ügyészsége
A vádirat elkészültének időpontja
Nem készült vádirat.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Fővárosi Bíróság különtanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Tutsek Gusztáv
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
Gys. XI. 1001/1957-3.
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Molnár László
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. 5001/1957/9.
A jogerős döntés szerinti tényállás

Somlay István 1956. október 23-án részt vett a Magyar Rádió épülete elleni fegyveres támadásban. Október 25-től november 7-ig nemzetőrként teljesített szolgálatot a VIII. kerületi rendőrkapitányságon. Október 30-án jelen volt a Nagybudapesti Pártbizottság Köztársaság téri épülete ellen intézet támadásnál, elsők között hatolt be az épületbe és az ott szerzett fegyverrel több lövést leadott. November 4-e után tevékenyen részt vett a szovjet katonai egységek elleni harcban. November 5-én a Práter utcai iskolában szerzett egy dobtáras géppisztolyt, két dobtárat, valamint hozzá való lőszereket, majd ezeket haza vitte a lakására és elrejtette. A fegyvert a statárium kihirdetése után sem adta le a rendőrségen. November végén át akart szökni az osztrák határon, de Kiskölkednél a határőrség feltartóztatta. Zalaegerszegen három napig fogva tartották, majd szabadon engedték. A géppisztolynak és tartozékainak rejtekhelyét a kihallgatása során bevallotta a nyomozó hatóságoknak.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest VIII.
Kiskölked
Vas vármegye
Jogerős döntés

Somlay István (Budapest, 1936) vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette, valamint ezzel bűnhalmazatban tiltott határátlépés bűntettének kísérlete miatt összbüntetésül halálra ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A büntetőügyben nem készült vádirat. 1957. március 23-án Götz János fővárosi ügyész a Budapesti Fővárosi Bíróságnak küldött átiratban rendelte el vádlott 1957. március 25-én való bíróság elé állítását.
1957. március 26-án egy olvashatatlan aláírású fővárosi ügyész végindítványban az elsőfokú ítélet ellen súlyosításért fellebbezési óvással élt. A fellebbviteli tárgyláson Borsi Zoltán képviselte a vádhatóságot.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-141444
HU BFL – XXV.4.a.7 – 1001 – 1957