Kovács István és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Kovács István
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Főügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 05. 03.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Jacsó János
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. V. 0039/1957
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Szimler János
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Katf. II. 00130/1957
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

1956. november 29-én Marényi Ernő, majd december elején Kovács István a családjukkal Ausztriába szöktek. December 27-én Bécsben a Kaiserhof szállóban Marényi találkozott Kovácssal és megmutatta neki azt a katonai térképet, amit Bodó László alezredestől, a budapesti Térképészeti Intézet külföldre szökött korábbi beosztottjától kapott. Egy svájci újságíró társaságában még aznap elmentek az amerikai nagykövetségre, ahol közölték a nagykövetség beosztottjaival, hogy lehetőségük van ilyen térképek megszerzésre. A december 28-án lefolytatott tárgyalás alkalmával az amerikaiak mindkettőjüket beszervezték és azzal a feladattal bízták meg őket, hogy szerezzék meg és vigyék ki az összes magyarországi 1:25000-es méretarányú katonai térképet, amiért 120 000 dollár jutalmat ígértek. A feladat végrehajtására Kovács beszervezte még Preisz Zoltán és Németh Gábor Ausztriába disszidált személyeket. December 29-én Marényi, Kovács és a két ismerősük illegálisan visszaszöktek Magyarországra. A határon a határőrizeti szervek elfogták őket, de végül szabadon engedték mind a négyüket. 1956. december végén Marényi felvette a kapcsolatot két régi ismerősével, a Térképészeti Intézetben szolgálatot teljesítő Horváth Andor és Márkus Imre honvéd alezredessekkel, és igyekezett rábeszélni őket magas jutalék fejében a térképek megszerzésére, majd az ország elhagyására. A katonatisztek Marényi kérésére, majd Kovács határozott követelésére is elutasító választ adtak és az illetékes hatóságoknál feljelentették őket.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Bécs
Ausztria
Budapest XIII.
Jogerős döntés

Kovács István (Székelykeresztúr, 1927) I. rendű vádlottat hűtlenség bűntettének kísérlete miatt halálra ítélték.
Marényi Ernő (Zalaegerszeg, 1914) II. rendű vádlottat hűtlenség bűntettének kísérlete miatt halálra ítélték.
Németh Gábor (Budapest, 1924) III. rendű vádlottat hűtlenség bűntettének kísérlete, valamint ötrendbeli csalás bűntettének kísérlete miatt életfogytig tartó börtönre ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A Budapesti VIII. kerületi Ügyészség által Németh Gábor III. rendű vádlottal szemben külön vádiratban 1957. június 21-én megfogalmazott vádpontok közül a Budapesti Katonai Bíróság a befolyással való üzérkedés bűntettének vádja alól bűncselekmény hiányában, a közveszélyes munkakerülés bűntettének vádja alól bizonyítottság hiányában felmentette, azonban az ötrendbeli személyi tulajdon elleni csalás bűntettének kísérletében bűnösnek találta, ezért a két ügyet összevonva állapította meg az ítéletet.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144983
HU HIM HL – XI.22 – 0039/1957