Gábor László

Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Budapest VI.
Foglalkozás(ok)
tisztviselő
Életrajzi megjegyzés

A négy gimnáziumi osztály elvégzése után belépett a Magyar Kommunista Pártba és a Nemzeti Segélynél kezdett el dolgozni. 1948-ban magánokirat-hamisítás és sikkasztás miatt 4 havi börtönre ítélték, emiatt elbocsátották munkahelyéről és kizárták a pártból. Szabadulás után a Budapesti Gyárépítő Vállalathoz került segédmunkásnak, ahonnan négyhetes normatanfolyamra küldték. Ezt követően normás beosztásban dolgozott. 1950-ben bevonult tényleges katonai szolgálatra, betegsége miatt azonban 1952-ben leszerelték. Ezután több vállalatnál normásként, majd munkaügyi vezetőként dolgozott. Utolsó munkahelyén a XV. kerületi Vegyesipari Javító Vállalatnál munkaügyi osztályvezető volt.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 27-én bekapcsolódott az Újpesti Forradalmi Bizottság munkájába, amelynek november 12-ig volt tagja. Október 30-án az újpesti nemzetőrség helyettes vezetője és egyben közrendvédelmi parancsnoka lett. Összekötő volt a Nagybudapesti Nemzeti Bizottság és az Újpesti Nemzeti Forradalmi Bizottság között, Kuczka Péter bizottsági elnökkel tartotta a kapcsolatot. Újpestről élelmiszert szállíttatott a VIII. kerületi „Corvinista” felkelőknek. Egyik aktív tagja volt annak a csoportnak, amely elment a rétsági laktanyában tartózkodó Mindszenty József hercegprímásért és őt a budai várban lévő püspöki rezidenciájára kísérte. November 3-án letartóztatta Dombóvári Gyula államvédelmi őrmestert. November 4-én megválasztották az újpesti fegyveres felkelők parancsnokának, majd két nappal később átadta e tisztséget Somlyói Nagy Sándor volt „horthysta” alezredesnek. Az újpesti rendőrkapitányságon és a folyamőr-laktanyában tárolt nagy mennyiségű fegyvert a Könyves Kálmán Gimnáziumba vitette, illetve szétoszttatta az újpesti fegyveres csoportok között, hogy a szovjet csapatok ellen harcoljanak. Újpesten a szovjet katonai egységekkel szembeni harcok során több mint 60 ember halt meg.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest IV.
Rétság
Nógrád vármegye
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalom kezdeményezésének és vezetésének bűntette
rablás bűntette
bűnsegédi minőségben elkövetett gyilkosság bűntette
lőfegyverrel fenyegetve elkövetett személyes szabadság megsértésének bűntette
felbujtói minőségben elkövetett közokirat-hamisítás bűntette
Büntetőintézkedés

1959. július 28-án a Kósa Pállal és társaival szemben indított büntetőper II. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 1063/1959
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-142947
HU ÁBTL 3.1.9. V-142947/1-9
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.f – 8017 – 1958