Kovács Ferenc

Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Budapest XV.
Foglalkozás(ok)
segédmunkás
gyári munkás
Életrajzi megjegyzés

Menhelyre került 12 éves korában, 1947 és 1950 között Debrecenben egy gyermekotthonban élt. A nyolc általános iskolai osztály elvégzését követően vasöntő-tanuló lett Budapesten a MÁVAG-nál. 1948-ban a Landler Jenő Járműjavító Vállalathoz került segédmunkásnak, majd a Járműfelszerelési Gyárban dolgozott. 1952-ben behívták sorkatonai szolgálatra a Baj községben állomásozó lövészezredhez. Leszerelése után a Komlói Szénbányászati Trösztnél helyezkedett el csillésként, ahol 1956. februárig dolgozott. 1956. augusztus 21-én őrizetbe vették és orgazdaság miatt 10 havi börtönre ítélték. Fellebbezésének elbírásáig Budapesten a Markó utcai börtönben tartották fogva, ahonnan 1956. november 2-án kiszabadult.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. november 2-án, miután szabadult a Markó utcai börtönből, a Budapest XIII. kerületi Csángó utcai laktanyában jelentkezett a nemzetőrséghez, ahol géppisztolyt is kapott. Hamarosan átment a VI. kerületi nemzetőrséghez, november 8-ig többedmagával járőrözött a kerület utcáin, több helyen részt vett az utcai harcokban. November 9-től sebesülteket szállított a Péterfy Sándor utcai Kórházba és a kórház megbízásából vidékre járt élelemért. November 16-án a kórházban tartott razzia során őrizetbe vették, de kihallgatása után kiengedték. Szabadon bocsátása után a XIII. kerületi Dózsa György úti építőipari munkásszállásra ment, ahol csoportvezetőként bekapcsolódott az Obersovszky Gyula és Gáli József által szerkesztett „Élünk” című illegális kiadvány több számának és más röplapoknak a sokszorosításába, terjesztésébe.
Kovács a társaival rendszeresen tartott megbeszéléseket a Péterfy Sándor utcai Kórház épületében, ahol általában jelen volt Jagicza László grafikus is. November közepétől a rendőrség többször tartott razziát az épületben, néhány személyt, köztük Kovácsot is néhány órára bevitték a rendőrségre. Egy idő után gyanúsnak találták Jagicza viselkedését, aki a razziák idején soha nem volt ott a kórházban. A november 26-i megbeszélésen úgy döntöttek, hogy az árulónak tartott férfit likvidálni kell, ennek végrehajtására Kovács Lukács Józsefet és Mátéffy Csabát utasította. Lukács rá is lőtt Jagiczára, akit súlyos állapotban kórházba szállítottak.
 

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VI.
Budapest VII.
Budapest XIII.
A cselekmény minősítése(i)
gyilkosság bűntettére való felbujtás bűntette
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétellel elkövetett bűntett
Büntetőintézkedés

1957. június 20-án a Tóth Ilonával és társaival szemben indított büntetőper X. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 687/1957
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-142621
HU ÁBTL 3.1.9. V-142621/1
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.a.7 – 164 – 1957