Ugrás a tartalomra

Huszár László bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Radnai Zoltán
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1959. 09. 24.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Odler János
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. IV. 0086/1959
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Szimler János
Az ítélet- vagy végzéshozatal ideje
Ítélet vagy végzés száma
Katf. Kt. 0098/1959
A jogerős döntés szerinti tényállás

Huszár László külföldi tartózkodásai idején kapcsolatba került idegen országok hírszerző szerveivel, akik számára adatokat szolgáltatott. Még az 1950-es kiszökése után a jugoszláv titkosszolgálatnak beszámolt a kiskunhalasi katonai laktanyáról és a magyarországi közhangulatól. Majd Ausztriában kihallgatása során adatokat szolgáltatott az osztrák-magyar határ mentén létesített műszaki zárról. 1956 elején Bécsben, majd Münchenben a Szabad Európa Rádió egyik munkatársának, majd Münchenben az amerikai hírszerző szervezetnek beszámolt a magyar politikai rendőrséggel való tapasztalatáról, arról az osztrák-magyar határszakaszról, ahol átszökött Ausztriába, és a magyar belpolitikai helyzetről.
1956 novemberében Münchenben az amerikai hírszerzés megbízta, hogy térjen vissza Magyarországra és vegyen részt az államrendszer fegyveres megdöntésében és kémfeladatok ellátásában, majd átsegítették az osztrák-magyar határon.
1956. november elején Ászár községben a falu lakosságát a kommunista államrendszer és a szovjetek elleni harcra buzdította.
1958 januárjában erőszakosan behatolt egy jánoshalmai ismerőse lakásába, s közben ismerősének anyagi kárt okozott. 
1958. december 30-án Tompánál érvényes útlevél nélkül Jugoszláviába szökött. A jugoszláv határőrizeti szervek azonban őrizetbe vették és 1959. január 23-án átadták a magyar hatóságoknak.
1959. szeptember 13-án a Budapesti Katonai Börtönben megtámadott egy börtönőrt, akit egy általa készített szúró eszközzel súlyosan bántalmazott.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Jugoszlávia
Bécs
Ausztria
München
Németország
Ászár
Komárom-Esztergom vármegye
Jánoshalma
Bács-Kiskun vármegye
Tompa
Bács-Kiskun vármegye
Budapest
Jogerős döntés

Huszár László (Jánoshalma, 1932) vádlottat hűtlenség bűntette, a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés bűntettének előkészítése, gyilkosság bűntettének kísérlete, tiltott határátlépés bűntette, magánlaksértés bűntette, valamint magánosok sérelmére elkövetett dologrongálás bűntette miatt összbüntetésük halálra ítélték. Egyidejűleg az erőszakos nemi közösülés bűntettének vádja, a társadalmi tulajdon sérelmére bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntettének vádja, valamint magánosok sérelmére elkövetett lopás bűntettének vádja alól bizonyítottság hiányában felmentették.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Ügycsoport(ok)
kémkedés/hűtlenség
1956
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-128158
HU ÁBTL 3.1.9. V-141358
HU ÁBTL 3.1.9. V-143743
HU ÁBTL 3.1.9. V-146287
HU ÁBTL 3.1.9. V-146287/1.
HU HIM HL – X.22 – 0086/1959