Harmincz István és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Hadanich Gyula
Az eljáró ügyészség megnevezése
Pestmegyei Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1957. 06. 21.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Pestmegyei Bíróság népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Major Miklósné
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
NB. 917/1957/17.
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Borbély János
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. I. 5174/1957/30.
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

Gyón községben 1956. október 28-án D. Szabó Károly több társával együtt, köztük Harmincz Istvánnal és Lakos Jánossal, a községi tanácsházán átvették a hatalmat a kommunista irányítású polgárőrségtől és megválasztották a nemzetőrséget és a nemzeti bizottságot. A nemzetőrségnek tagja lett Sarkadi Viktor parancsnok, Székely János parancsnokhelyettes, Harmincz István, ifj. Harmincz István, Sziráki István és Kövecses Ferenc. Lakos János és D. Szabó Károly pedig a nemzeti bizottság tagja lettek. A nemzeti bizottság első ülésén elbocsátották a tanácsi dolgozókat és átvették a tanács jogkörét. A megalakult nemzetőrségnek pedig első dolga volt, hogy felfegyverezze tagjait, fegyvereket a járási rendőrkapitányságról szereztek. A nemzetőrség a rendfenntartó feladatok ellátása érdekében lefegyverezte a helyi kommunista párt által létrehozott polgárőrséget, majd fegyvereket keresve a község több vezető funkcionáriusát otthonukban zaklatta, másokat a tanácsházán fogva tartottak, volt akit bántalmaztak is. 1956. november 4-e és 10-e között a szovjet csapatok lefegyverezték a nemzetőrséget, amely azonban november 10-én újjáalakult, de december 4-én a karhatalmi csapatok végleg lefegyverezték őket. A községi nemzeti bizottság december 10-ig működött, amikor megérkezett a gyóni tanácsházára Biksza Miklós dabasi járási párttitkár, hogy a tanácsi dolgozókat visszahelyezze állásukba. Harmincz és Lakos határozottan kijelentették, hogy D. Szabó Károlyék maradnak a község vezetői és rátámadtak Bikszára, aki végül kimenekült az épületből. Harmincz a tanácsháza előtt összegyűlt tömeggel üldözőbe vette, Biksza menekülés közben a szolgálati fegyveréből figyelmeztető lövéseket adott le. Amikor Harmincz utolérte a párttitkárt, az dulakodás közben fegyverével megsebesítette őt. A többi üldöző – köztük Sziráki Mihály és Lakos János – közben beérte őket, lefegyverezték, majd elkezdték ütlegelni Bikszát. Ekkor ért oda Kövecses Ferenc, aki elkérte a párttitkár megszerzett fegyverét és azzal agyonlőtte a már tehetetlen embert.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Gyón
Dabas
Pest vármegye
Jogerős döntés

Harmincz István (Gyón, 1928) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalom vezetése által elkövetett bűntett, valamint tettesi minőségben elkövetett gyilkosság bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélték.

Sasadi Viktor (Aszód, 1923) II. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint államtitok jogtalan megszerzésének bűntette miatt 8 évi börtönbüntetésre ítélték.

Harmincz István (Gyón, 1936) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette miatt 3 évi börtönbüntetésre ítélték.

Sziráki István (Gyón, 1926) IV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette miatt 3 évi és 6 havi börtönbüntetésre ítélték.

Székely János (Lajoskomárom, 1903) V. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette miatt 6 évi börtönbüntetésre ítélték.

Lakos János (Gyón, 1920) VI. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint tettesi minőségben elkövetett gyilkosság bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A Pestmegyei Ügyészség vádiratában a VI. rendű vádlottként szereplő Kövecses Ferencet távollétében D. Szabó Károly és társai perében ítélték el.
Lakos Jánosnak 1957. július 19-i dátummal külön vádiratot készítettek.
1957. augusztus 12-én a Pest megyei ügyész óvást nyújtott be Harmincz István I. rendű, Harmincz István III. rendű és Lakos János VI. rendű vádlottaknak az elsőfokon hozott bírói ítélete ellen, mindhármuknál az ítélet súlyosbítását kérte.
Az elsőfokú bíróság Sasadi Viktor II. rendű, Sziráki István IV. rendű és Székely János V. rendű vádlottakra vonatkozó rendelkezéseinek a felülbírálásától a Legfelsőbb Bíróság a fellebbezések visszavonása miatt eltekintett.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144083/1
HU ÁBTL 3.1.9. V-144083/2
HU MNL PML – XXV.2.b – B.917-1957