Futó János

Születési hely:
Kaposvár
Somogy vármegye
Születési idő
Lakóhely
Kaposvár
Somogy vármegye
Foglalkozás(ok)
bányász
Életrajzi megjegyzés

Négy elemi és két polgári iskolát végzett. 1950-ben beiratkozott a bányagépipari technikumba, de tanulmányait nem fejezte be. 1952-ben a kaposvári szerelő vállalathoz ment dolgozni, majd 1953-ban a Mecseki Szénbányászati Trösztnél helyezkedett el mint segédmunkás. Idővel megszerezte a géplakatosi segédlevelet, azonban nem a szakmájában dolgozott, hanem csillésként a bányában. Kisebb bűncselekmények miatt többször volt büntetve, 1955. október 7-én a Kaposvári Járásbíróság társadalmi tulajdon elleni lopás miatt 1 évi börtönre ítélte. Szabadulása után nem vállalt munkát, ezért közveszélyes munkakerülés miatt 2 hónapra ismét börtönbe került. Utoljára lopásért a Kaposvári Járásbíróság 2 évi börtönre ítélte. A forradalom kitörésekor büntetését az oroszlányi büntetés-végrehajtási munkahelyen töltötte, innen 1956. október 26-án a többi rabbal együtt a felkelők szabadították ki. Büntetésének letöltését 1957. január 22-én folytatta, majd december 12-én feltételesen szabadult és bányászként helyezkedett el.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

A felkelők 1956. október 26-án szabadították ki az oroszlányi bányában dolgozó elítéltekkel együtt. Néhány napot Győrszemerén töltött, majd október 30-án teherutóval Budapestre érkezett. A fővárosban először az Eötvös utcai csoporthoz csatlakozott, ahol nemzetőr igazolványt, fegyvert és katonaruhát kapott. Október 31-én a Garay téren 15-20 tatabányai bányásztanulóból egy csoportot hozott létre, akikkel a Keleti pályaudvart és környékét tartotta ellenőrzése alatt. November 4-én néhány társával a Royal szállóhoz ment, és a szálló erkélyéről golyószóróval lőtte az arra haladó szovjet katonai egységeket. November 5-én átmentek a Thököly útra az ottani fegyveresek kisegítésére, ahol a Thököly út sarkán lévő ház első emeletén elhelyezett géppuskával lőtte a Bosnyák tér felől érkező szovjet egységeket. A támadások során a kilőtt harckocsikból néhány szovjet katona a közeli házakba menekült, akiket sebesülésük ellenére üldözőbe vettek és elfogtak vagy meggyilkoltak. November 6-án áthelyezte székhelyét a Péterfy Sándor utcai kórházba, ahol röplapok sokszorosításában és terjesztésében vett részt. Csoportjával élelmiszer- és ruhaboltokat is kifosztottak. 1957. január 5-ig Csapó Ferenc névre szóló, maga hamisította személyi igazolvánnyal akarta elkerülni a felelősségre vonást.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VI.
Budapest VII.
Budapest VIII.
Budapest XIV.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezése és vezetése által elkövetett bűntett
gyilkosság bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete, részben mint tettes, részben mint bűnsegéd, részben mint felbujtó
a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben lopás és szándékos rongálás útján elkövetett, különösen nagy kárt okozó bűntett
más tulajdonát képező személyi igazolvány felhasználásával és megrongálása útján elkövetett bűntett
lőfegyver alkalmazásával folytatólagosan nyílt és zárt helyen végrehajtott magánosok elleni erőszak bűntette
Büntetőintézkedés

1959. október 26-án a Futó Jánossal és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 1245/1959
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612
HU ÁBTL 3.1.9. V-145612/1-16
HU ÁBTL 3.1.9. V-150389/3
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.f – 9019/1959