D. Szabó Károly

Névváltozat(ok)
Szabó Károly Elek
Születési hely:
Ócsa
Pest vármegye
Születési idő
Lakóhely
Gyón
Dabas
Pest vármegye
Foglalkozás(ok)
földműves
Életrajzi megjegyzés

Hat elemi osztályt végzett Ócsán. 1937-től szüleivel előbb Gyón községben, majd Lajosmizsén bérelt földön gazdálkodtak. 1942-ben, apja halála után Budapestre jött dolgozni, a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaságnál (BSzKRT-nál) helyezkedett el mint villamoskalauz. 1943-ban belépett a Keresztény Demokrata Pártba. 1945-ben feleségével visszaköltözött Gyónra és apósa földjén dolgozott, majd 1947-től az általa bérelt földeken gazdálkodott. 1950-től ismét a fővárosi közlekedési vállalatnál dolgozott, majd az Építőipari Szekérfuvarozó Vállalatnál helyezkedett el mint kisegítő. Egy munkahelyi baleset után visszament gazdálkodni Gyón községbe.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

Gyón községben 1956. október 28-án több társával együtt a községi tanácsházán létrehozta a nemzeti bizottságot és a nemzetőrséget, egyidejűleg eltávolították a korábbi tanács végrehajtó bizottságának tagjait. D. Szabó a nemzeti bizottság elnökhelyettese lett, s bár nem volt tagja a nemzetőrségnek, valójában ő irányította annak a munkáját is, közreműködött a kommunista funkcionáriusok és a volt államvédelmi beosztottak letartóztatásában, a kihallgatások során időnként részt vett a bántalmazásukban is. 
November 4-e után meg akarták akadályozni a tanácsok visszaállítását. A Pest Megyei Tanácsnál részt vett egy gyűlésen, majd a községben kétszer hívott össze titkos tanácskozást, ahol a nemzeti bizottság helyzetét tárgyalták meg. December 10-én a gyóni tanácsházára érkezett Biksza Miklós dabasi járási párttitkár néhány járási vezető társaságában, hogy a hatályos kormányrendelet alapján a községben még működő nemzeti bizottságot megszüntesse és az eltávolított tanácsi dolgozókat munkába állítsa. D. Szabó leváltásának hírére a helybeliek indulatosan reagáltak, majd rátámadtak Bikszára, aki a helyszínről még el tudott menekülni, a tömeg azonban üldözőbe vette és tettleg bántalmazta, majd Kövecses Ferenc a párttitkárt annak szolgálati pisztolyával agyonlőtte. Bár személy szerint D. Szabó nem vett részt a párttitkár bántalmazásában, a felelősségét abban látták, hogy mint a közhangulat irányítója nem lépett közbe a rend helyreállítása érdekében. 1956 decemberétől letartóztatásáig bujkált a hatóság elől.

A cselekmény helyszíne(i)
Gyón
Dabas
Pest vármegye
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezet vezetésének bűntette
Büntetőintézkedés

1959. január 12-én a D. Szabó Károllyal és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 183/1959
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144083/1-2
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU PML – XXV.2.b – 0236/1958