Czermann Lajos

Születési hely:
Budapest
Születési idő
Lakóhely
Budapest XXII.
Foglalkozás(ok)
segédmunkás
Életrajzi megjegyzés

A Ciszterci Rend budapesti Szent Imre Gimnáziumában érettségizett, majd a család 1945-1946-ban kitelepült az ausztriai Baden bei Wien-be. Visszatérésük után 1947-ben beiratkozott a budapesti jogi egyetemre, ahonnan 1950-ben politikai magatartása miatt eltávolították. Ezt követően a budafoki Hordóhitelesítő Állomáson dolgozott egy rövid ideig, mint segédmunkás. 1950-ben letartóztatták, mert tagja volt a Grősz József-féle államellenes csoportosulásnak, ezért 1951-ben a Fővárosi Bíróság 15 évi börtönre ítélte. 1956 október 27-én mint politikai foglyot a váci börtönből szabadon engedték. 1956 decemberétől 1957. július 4-ig segédmunkás volt az Erdőgazdaság Gumijavító- és Szállító Vállalatnál, majd őrizetbe vették a hátralévő büntetésének letöltése céljából.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

November 3-án néhány volt rabtársával megalapította a „Keresztény Világnézetű Volt Politikai Foglyok Szövetségét”, s ennek egyik vezetője lett. A szervezet legalizálása céljából elment Tildy Zoltán titkárságára, ahol a szövetséget jóváhagyták. 1957 februárjában egy nyugaton élő ismerősének kérésére vállalta, hogy cikkeket ír az Ausztriában megjelenő „Nemzetőr” című emigráns újságnak. 1957 májusában F. Nagy Csabán keresztül kapcsolatba került a külföldre szökött volt rabtársával, Lengyel Alfonzzal. Lengyel felkérte, hogy néhány volt politikai fogoly bevonásával gyűjtsön adatokat az ENSZ Ötös Bizottsága előtti „magyar ügy” tárgyalásához a kormány jelentősebb intézkedéseiről, az emberek hangulatáról, a fegyveres testületek tevékenységéről, az országban tartózkodó szovjet fegyveres alakulatok létszámáról. Ezt követően felkereste Lukács Lászlót, akivel megbeszélték, hogy a nyugatról kapott megbízás teljesítéséhez kiszélesítik a csoportot. Nem sokkal ezután, 1957. július 4-én azonban őrizetbe vették a korábbi börtönbüntetésének letöltése miatt.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette
hűtlenség bűntette
Büntetőintézkedés

1959. január 7-én a Lukács Lászlóval és társaival szemben indított büntetőper II. rendű vádlottjaként jogerősen életfogytig tartó börtönre ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 460/1959
Megjegyzés
A legfőbb ügyész törvényességi óvása folytán a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa 1959. március 25-én a jogerős ítéletet Czermann Lajos tekintetében hatályon kívül helyezte, egyben nevezettet a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette és az állam érdekét súlyosan sértő hűtlenség bűntette miatt összbüntetésül halálra ítélte.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-146247
HU ÁBTL 3.1.9. V-146247/1-2
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU HIM HL – XI.22 – 0054/1957