BM ÁVH Népügyészségi Kirendeltsége

A Markó utcában berendezett, a Magyar Államrendőrség Államvédelmi Osztálya VIII. (Vizsgálati) alosztályához rendelt és az ügyészségen működő, kihallgatásokat végző politikai csoport első vezetője Tímár István (Péter Gábor akkori helyettese) volt. Tímár feladatait 1949. február 23-tól dr. Ács Lajos őrnagy vette át. A Népbíróság felszámolásával a csoport nem szűnt meg, 1950-től az ÁVH Ügyészségi Kirendeltsége néven működött tovább.

Kapcsolódó személyi adatlapok

Farkas László és társai bűnügye

1944. október 15. és december 24. között a Farkas János vezetése alatt álló Budapest I. kerületi nyilascsoport számos üldözöttet kutatott fel és hurcolt el a Mészáros utcai nyilasházba, ahol azokat megkínozták és jelentős részüket meggyilkolták. Több elhurcoltat a Duna-partra kísértek és ott törvénytelenül kivégeztek.

Gróf Ferenc bűnügye

Gróf Ferenc 1942-ben belépett a Nyilaskeresztes Pártba, 1944. december és 1945. január 7. között a Budapest VI. kerületi pártszervezetet vezette. A kerületi pártszékházban (Bp. VI. Teréz krt. 19.) és a Margit-hídnál részt vett több zsidó származásúnak tekintett személy előállításában, bántalmazásában, kifosztásában és hét személy kivégzésében.

Jénai Vilmos és társai bűnügye

Jénai Vilmos és két társa 1942 májusától 1943 januárjáig a keleti fronton szolgáltak egy hadihíd-csoportban. 1942 augusztusában Jénai Vilmos tartalékos főhadnagy az alakulat parancsnokaként két szovjet polgári személyt kivégeztetett, amit Nagy Imre nem próbált megakadályozni, Deák István pedig a kivégzést lefényképezte.

Landauer Eduárd bűnügye

1946 augusztusától kezdve a Köztársasági Magyar Autómobil Club főtitkáraként külföldi hivatalos útjai során Lyka István közreműködésével kapcsolatot tartott az amerikai katonai hírszerző szervvel, s számukra adatokat szolgáltatott többek között Magyarország gépkocsiállományáról, az utak állapotáról és a benzinfogyasztásról.

Vigh József és társa bűnügye

Vigh József és Vigh Sándor testvérek a nyilas hatalomátvétel után nyilas fegyveres pártszolgálatosként Budapesten, elsősorban a XIV. kerületben részt vettek üldözöttek kifosztásában, súlyos bántalmazásában és törvénytelen kivégzésében. A tömeggyilkosságokat különös kegyetlenséggel végezték el és később sem tanúsítottak megbánást.