ÁVH II. Főosztály

ÁVH II. [Katonai Elhárító] Főosztály

A főosztály a HM Katonai Elhárító Főcsoportfőnökség katonai és támadólagos elhárító részeiből alakult meg 1950. január 31-én. A vezetésével megbízott dr. Janikovszky Béla áv. orvos ezredest 1951. január 19-én Kutika Károly áv. ezredes váltotta a poszton. A szervezeti egység feladata volt a „hálózati-operatív” munka végzése a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Határőrség és a Belső Karhatalom alakulatai között, továbbá a Rendőrség állományába tartozó személyek között és azok környezetében.

Kapcsolódó személyi adatlapok

Ambrus Jenő és társa bűnügye

Ambrus Jenő 1949. december 26-án jogellenesen Ausztriába távozott, ahol együttműködést vállalt az amerikai titkosszolgálattal (CIC), részükre katonai információkat adott át, több személyt Magyarországon ügynöküknek beszervezett, köztük Nagy Esztert, az ÁVH polgári alkalmazottját. 1950. július 13-án az osztrák-magyar határ átlépésekor elfogták és előzetes letartóztatásba helyezték.

Belényesi László és társai bűnügye

Belényesi László és Kincs Pál 1948 nyarán egy illegális szervezkedést hozott létre Debrecen környékén. Céljuk az 1944. október 15. előtti politikai rendszer visszaállítása volt. A Tiszántúl katonai, majd polgári közigazgatásának megszervezésével kívánták támogatni a következő háború során Magyarországra betörő nyugati csapatokat. Később szervezkedésüket az egész országra ki akarták terjeszteni.

Kovács József bűnügye

A rajkai rév határőrsén szolgálatot teljesítő Kovács József államvédelmi őrvezető és parancsnoka, Váradi Béla államvédelmi őrvezető 1950. április 5-én szolgálati fegyverüket maguknál tartva szolgálati helyüket elhagyva átszöktek Csehszlovákiába, majd onnan Ausztriába. Másnap Bruckban egy szovjet járőr igazoltatás során Kovácsot elfogta, Váradinak sikerült elmenekülnie.

Papp Ferenc bűnügye

Papp Ferenc 1949 nyarán a jugoszláv-magyar határ közvetlen közelében fekvő Izabellaföldön egy szervezkedést kezdeményezett és vezetett, amely a demokratikus államrend megdöntését tűzte ki célul. Tervük szerint a helyi határvadász őrsöt megtámadva fegyverekhez jutnak, majd ezek segítségével további településekre, majd végül Budapestre vonultak volna be. 1949 augusztusában az őrs megtámadása kudarcba fulladt, Papp ekkor néhány napra átszökött Jugoszláviába, majd Pécs határában bujkált, míg el nem fogták.

Rátky Henrikné és társa bűnügye

Rátky Henrikné 1945-46-ban Grazban az angol hírszerző szolgálat alkalmazásában álló férjének lányával, Vaikó Györgynével együtt segített a Magyarországról érkező híranyagok kiértékelésében. 1946-tól kezdve - miután lányával együtt visszatértek Magyarországra - az Ausztriában maradt Rátky Henriknek katonai, gazdasági és politikai természetű információkat juttattak ki.