Silye Sámuel és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
A büntetőeljárásban részt vevő nyomozó szerv(ek)
Az eljáró ügyész megnevezése
Radnai Zoltán
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1959. 08. 25.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Kiss István Gábor
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. II. 073/1959
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Sömjén György
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Katf. Kt. 089/1959
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

A vádlottak a Magyar Néphadsereg Budapest Pf. 2960. számú honi légvédelmi tüzérezred állományába tartoztak: Silye Sámuel és Kecze Sándor tizedesi rendfokozatban rajparancsnoki beosztásban teljesítettek szolgálatot. Az alakulat a kőbányai Kerámia Téglagyár mellett elhelyezett szervezetszerű tűzrendszerbe volt települve. Október 30-án az alakulatnál felső utasításra megválasztották a „Forradalmi Katonai Tanácsot”, amelynek Silye is tagja lett. November 4-én a kőbányai Csajkovszkij parkban tevékenykedő civil fegyveres felkelő csoport követelésére átadtak nekik hat darab légvédelmi ágyút és 25 darab puskát, majd a vádlottak a lövegeket elvontató csoporthoz csatlakoztak, közülük elsőként Szabó István honvéd. Szabó a Zalka Máté téren felállított lövegeket helyezte tüzelőállásba, ahonnan kilőttek egy szovjet harckocsit, a személyzetet pedig kézifegyverekkel megölték. Silye, Kecze, valamint Zabos Ádám és Zoványi József a szovjet csapatok elleni harcra a kőbányai Éleskanyarnál felállított két löveget helyezték tűzellőállásba. November 4. és 8. között több alkalommal megtámadták a szovjet katonai alakulatokat: helikopterre, repülőgépre, páncélautókra, harckocsikra is lőttek. Silye parancsára a lövegekhez beosztott Zabos és Zoványi, majd a hozzájuk csatlakozott Fábián György tüzeltek. A harcok következtében mintegy tucatnyi harci jármű kigyulladt vagy működésképtelenné vált, 15 szovjet katona meghalt, 34 pedig kórházi ápolásra szorult. Zoványi és Kecze november 5-én elhagyták a helyszínt és hazamentek. Zabos és Fábián viszont november 5-én, miután a szovjetek az egyik löveget kilőtték, az épen maradt löveggel a Kőbányai Sörgyárhoz mentek és ott állították tüzelőállásba. Ekkor még Silye is a helyszínen tartózkodott, majd november 7-én hazament. November 8-án a másik löveget is kilőtték a szovjetek, ezután mindenki elhagyta a helyszínt.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest X.
Jogerős döntés

Silye Sámuel (Jászkísér, 1932) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntette, valamint többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntettének kísérlete miatt halálra ítélték.

Zabos Ádám (Hajdúszoboszló, 1935) II. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntette, valamint többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntettének kísérlete miatt halálra ítélték.

Zoványi József (Hajdúsámson, 1933) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntette, valamint többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntettének kísérlete miatt halálra ítélték.

Fábián György (Mohora, 1935) IV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntette, valamint többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntettének kísérlete miatt életfogytig tartó börtönre ítélték.

Kecze Sándor (Szolnok, 1934) V. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette miatt 3 évi börtönre ítélték.

Szabó István (Kispest, 1935) VI. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntette, valamint többrendbeli, szám szerint meg nem határozható gyilkosság bűntettének kísérlete miatt életfogytig tartó börtönre ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
Zabos Ádám II. rendű és Zoványi József III. rendű vádlottaknak a jogerős halálos ítélet megváltoztatására vonatkozó kegyelmi kérvényét a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma a Népköztársaság Elnöki Tanácsához felterjesztette. Az Elnöki Tanács 1959. december 29-én kelt 006/16/1959 számú határozatával nevezettek halálbüntetését életfogytig tartó börtönbüntetésre változtatta át.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-145631
HU HIM HL – XI.22 – 073/1959