Pintér József

Születési hely:
Kolozsvár
Románia
Születési idő
Lakóhely
Székesfehérvár
Fejér vármegye
Foglalkozás(ok)
építőmester
Életrajzi megjegyzés

Felsőipari iskolába járt, azonban tanulmányait nem fejezte be. Technológiát végzett. Később belépett a 10. csendőrtartalék zászlóaljba, 1938-ban hadnagyi rendfokozatban szolgált a Felvidéken. 1940 májusában belépett a Nyilaskeresztes Pártba. 1942-ben kinevezték a Fejér vármegyei pártszervezet vezetőjének. 1943 telén ismét behívták katonai szolgálatra, 1944 márciusában hadirokkantként szerelt le. A nyilas hatalomátvétel után kinevezték Székesfehérvár város és Fejér vármegye főispánjának. 1945 januárjában kinevezték hadműveleti kormánybiztosnak. 1945 elején a front elől Ausztriába távozott. 1946. május 30-án a magyar politikai rendőrség emberei az osztrák és a szovjet hatóságok segítségével őrizetbe vették és visszaszállították Magyarországra.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

A nyilas hatalomátvételt követően kinevezték Fejér vármegye és Székesfehérvár város főispánjának, valamint 1945 januárjában hadműveleti kormánybiztosnak, s ezeket a tisztségeket önként vállalta. Ezzel segítséget nyújtott a nyilas mozgalomnak a hatalom megtartásához. Főispánként a komáromi Csillagerődbe internáltatta azokat a személyeket, akiket a Gestapo a nyilasoknak átadott, valamint azokat, akik a nyilas hatalom számára nem voltak megbízhatóak. Az internáltak többségét később Németországba deportálták, ahol elpusztultak. A papság számára előírta, hogy a belügyminiszter által meghatározott beszédeket mondják el híveiknek és nyilas szellemű cikkeket írjanak az Új Fehérvár c. napilapba. Munkaszolgálatosokat rendelt ki a Székesfehérvár körüli erődítési munkálatokhoz. Elrendelte közalkalmazottak és leventék nyugatra való kitelepítését. Elkobzott zsidó javakat osztott szét nyilasok között, elrendelte két zsidó munkaszolgálatos bántalmazását a nyilasházban. Elrendelte négy munkaszolgálatos kivégzését Nagytevel községben. Főispáni működése alatt a csendőrök több, mint nyolcvan székesfehérvári cigányt szedtek össze és végeztek ki, melyről tudomása volt.

A cselekmény helyszíne(i)
Székesfehérvár
Fejér vármegye
Nagytevel
Veszprém vármegye
A cselekmény minősítése(i)
háborús bűntett
Büntetőintézkedés

1948. július 27-én a Pintér Józseffel és társával szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 754/1948
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 2.2.1. I/2. 7/65.
HU ÁBTL 3.1.9. V-128404
HU ÁBTL 3.1.9. V-128404/a