Nagy József

Születési hely:
Székesfehérvár
Fejér vármegye
Születési idő
Születési idő megjegyzés
A születési idő lehet még: 1929.
Lakóhely
Budapest XIV.
Foglalkozás(ok)
hentessegéd
Életrajzi megjegyzés

Nehéz gyermekkora volt, hol nagyszülei, hol szülei, hol pedig nevelőszülők nevelték. 1949-ben rövid ideig menhelyen élt, majd a fóti gyermeknevelő intézetbe került.  A nyolc általános iskola elvégzése után 1951-ben a budapesti Sertésvágóhídnál lett ipari tanuló. 1952-ben hentessegédi vizsgát tett, és egészen 1957. január 26-ig, egy éves kihagyással, a vágóhídon dolgozott. 1951-től 1956-ig tagja volt a Dolgozó Ifjúság Szövetségének (DISZ-nek). Miután 1957. január 26-án elbocsátották munkahelyéről és megkapta a katonai behívóját is, előbb Szegednél, majd Pécsnél próbálkozott sikertelenül átszökni a határon. Az utóbbi kísérlete során elfogták, és a pécsi járásbíróság április 29-én 8 havi börtönre ítélte, amit szeptemberben jogerőre emeltek. 1957 májusában a Pécsi Megyei Börtönből átszállították a BM Vizsgálati Osztályára, majd október 21-én a Markó utcai börtönben helyezték előzetes letartóztatásba.

A forradalom alatt „Feri” fedőnéven ismerték a bajtásai. 1956. november 4-e után az illegalitásban felvette a „Markó” fedőnevet.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 23-án ott volt a Magyar Rádió épületének ostrománál, majd október 24-én csatlakozott a Corvin közi csoporthoz, Pongrácz Gergely parancsnokságán összekötő tiszt lett, de október 26-ig részt vett a fegyveres harcokban is. Október 27-én megsebesült, a Péterfy Sándor utcai kórházba került. Október 30-án visszatért a Corvin közbe és ismét összekötő tisztként tevékenykedett a helyiek és a Forradalmi Karhatalmi Parancsnokság között. A tűzszüneti megállapodás idején belépett a nemzetőrségbe. November 3-án újra felvették a harcot a visszatérő szovjet erőkkel. November 4-én a szovjetek támadását már nem tudták visszaverni, ekkor a Kálvin téren harcoló egységek segítségére mentek, azonban a túlerővel szemben ott is feladták az ellenállást. November 5-én fegyverét elrejtve hazament. November közepén Szabó Lajos bevonta a Központi Honvéd Kórházban szerveződő illegális ellenállásba. Később ő is beszervezett ide embereket és december közepéig társaival röpcédulákat készítettek és terjesztettek. November közepétől a IX. és a XIV. kerületekben illegális csoportokat kezdett szervezni, amelyeket később más illegális csoportokkal „Délbudapesti Parancsnokság” néven összevontak.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest VIII.
Budapest IX.
Budapest XIII.
Budapest XIV.
A cselekmény minősítése(i)
a népköztársaság megdöntésére irányuló szervezkedés vezetése által elkövetett bűntett
gyilkosság bűntettének kísérlete
több személy tekintetében tiltott határátlépés elkövetésére szóló felhívás által elkövetett bűntett
katonai személy tiltott határátlépésének előkészítése és végrehajtásának megkönnyítése által elkövetett bűntett
Büntetőintézkedés

1959. február 14-én a Nagy Józseffel és társaival szemben indított büntetőper I. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest X. 294/1959
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-143260
HU ÁBTL 3.1.9. V-143260/1-5
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU BFL – XXV.4.f.9 – 8016/1958