Kicska János

Születési hely:
Munkács
Ukrajna
Születési idő
Lakóhely
Esztergom
Komárom-Esztergom vármegye
Foglalkozás(ok)
segédmunkás
katonatiszt
Életrajzi megjegyzés

A négy gimnáziumi osztály elvégzése után több munkahelyen volt segédmunkás. 1949-ben jelentkezett katonai szolgálatra és a Bem József Légvédelmi Tüzértiszti Iskolába nyert felvételt. Tanulmányai befejezése után Debrecenbe helyezték szakaszparancsnoki beosztásba. 1952-ben ütegparancsnoki tanfolyamra jelentkezett. Annak elvégzése után Esztergomba vezényelték ütegparancsnoknak, ahol az 51. légvédelmi tűzérosztálynál szolgált, utolsó rendfokozata főhadnagy volt. 1957 áprilisától letartóztatásáig Vácon teljesített szolgálatot.

Őrizetbevétel ideje
Terhére rótt cselekmény

1956. október 31-én Szabó Pál őrnagytól parancsot kapott arra, hogy a parancsnoksága alatt álló könnyű üteget szerelje fel az Esztergomból hozott lövegekkel és lőszerrel. November 2-án egységével tüzelőállásba rendezkedett be a XX. kerületi Juta-dombnál azzal a céllal, hogy megakadályozza a szovjet csapatok visszajövetelét Budapestre. Tájékoztatta beosztottjait, hogy a parancs értelmében tűzharc árán is fel kell tartóztatni a szovjeteket. November 3-án a hozzáforduló civil fegyvereseknek 30 db kézigránátot és lőszert adott át. November 4-én, amikor a Soroksári úton a szovjet harci járművek megjelentek, a tűzparancs alapján tüzet vezényelt, aminek következtében több járművet megsemmisítettek. A kilőtt járművekben tartózkodó katonák és államvédelmi beosztottak közül többen meghaltak vagy megsebesültek. Utasítást adott  a menekülő szovjet katonák és magyar államvédelmi beosztottak megsemmisítésére. Felettesként nem akadályozta meg a két elfogott államvédelmi tiszt kivégzését. Félve attól, hogy a szovjet légierő beméri a helyzetüket, a juta-dombi állásaikat parancsára feladták és áttelepültek a Határ úthoz, ahol szintén tüzelőállást építettek ki. Az arra haladó szovjet katonai rajból kilőttek egy mentőautót és egy oldalkocsis motorkerékpárt, az utasaik meghaltak.

A cselekmény helyszíne(i)
Budapest XX.
A cselekmény minősítése(i)
a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalom vezetésének bűntette
felbujtói és bűnsegédi minőségben elkövetett gyilkosság bűntette
gyilkosság bűntettének kísérlete
Büntetőintézkedés

1958. november 13-án a Mecséri Jánossal és társaival szemben indított büntetőper XVII. rendű vádlottjaként jogerősen halálra ítélték.

A büntetőper megnevezése
Elhalálozás ideje
Elhalálozás helye
Elhalálozás oka
Kivégzés
Temetés helye
Halotti anyakönyvi bejegyzés száma
Budapest, X. 1360/1958
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-143682
HU ÁBTL 3.1.9. V-143682/1-7
HU ÁBTL III. 9.2. – VII. tétel – sz. n. – Elítéltek létszáma
HU HIM HL – XI.22 – 031/1958