Iván Kovács László és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Hadanich Gyula
Az eljáró ügyészség megnevezése
Pestmegyei Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
nincs adat
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Pestmegyei Bíróság népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Major Miklósné
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
Nb. 002/1957/5.
Az ítélet jogereje
részben jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Vida Ferenc
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. II. 5197/1957/12.
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

A per vádlottjai a Corvin közi fegyveres csoporthoz tartoztak. Október 26-tól november 1-ig Iván Kovács László a fegyveresek parancsnokaként szervezte és irányította a csoport harci tevékenységét. Több alkalommal részt vett különböző értekezleteken, tárgyalásokon. Így például október 28-án a Földművelésügyi Minisztérium épületében Nagy Imre és a Budapesten működő fegyveres csoportok parancsnokainak megtartott értekezletén, ahol követelték a kormánytól az ország függetlenségének kikiáltását, a Varsói Szerződés felmondását, a szovjet csapatoknak Budapestről történő kivonulását, többpártrendszeren alapuló választások kiírását, amnesztiát a fegyveres harcokban részt vett polgároknak. Az előző napi értekezlet alapján a kormány és a Honvédelmi Minisztérium képviseletében a Corvin közben megjelent Váradi Gyula honvéd vezérőrnaggyal a fegyverletételről folytatott tárgyalások a corvinisták számos követelése miatt nem vezetett eredményre. Október 30-án Kopácsi Sándor rendőrezredes és a felkelők parancsnokai között tartott értekezleten Iván Kovács is részt vett, amin a rendőrfőkapitány bejelentette az Egységes Nemzetőr Parancsnokság megalakulását, s egyben kérte a parancsnokokat, hogy nyújtsanak segítséget az egységes nemzetőrség megszervezéséhez. Október 31-én részt vett a Kilián laktanyában lezajlott értekezleten, ahol kijelölték az új honvédelmi miniszter személyét. November 1-én a Corvin közben megtartott tanácskozáson Iván Kovácsot leváltották. November 4-e után a Pongrácz testvérek azzal gyanúsították meg, hogy áruló lett, letartóztatták és két kísérővel kivégzésére a Kilián laktanyába vitették. Iván Kovácsnak azonban sikerült tőlük megszöknie. Hogy árulását megcáfolja számos fegyveres akciót akart szervezni, köztük Maléter Pál kiszabadítását.
Iván Kovács 1957 februárjában hozzálátott a Turul Párt szervezéséhez, azzal a szándékkal, hogy ez a szervezet előkészítője lesz egy újabb fegyveres felkelésnek. Ennek érdekében felhívásokat készített, amiknek a sokszorosításában és terjesztésében volt harcostársai segítették, köztük a Corvin közben sebesültek szállításával foglalkozó Vén István egyetemista. Iván Kovács az új párttal kapcsolatos elképzeléseit ismertette Horváth Erzsébettel is, akit ugyancsak a Corvin közből ismert. Horváth a munkahelyéről papírt és indigót szerzett a röplapok sokszorosításához. Frey Erzsébet pedig a röplapok gépelésével segítette a párt szervezését.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest VIII.
Budapest IX.
Budapest XIV.
Jogerős döntés

Iván Kovács László (Debrecen, 1930) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezésével és vezetésével elkövetett bűntett miatt halálra ítélték.

Vén István (Budapest, 1933) II. rendű vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló tevékeny részvétel bűntette miatt 8 évi börtönre ítélték.

Horváth Zsuzsanna (Budapest, 1920) III. rendű vádlottat a demokratikus államrend megdöntésére irányuló tevékeny részvétel bűntette miatt 6 évi börtönre ítélték.

Frey Erzsébet (Budapest, 1936) IV. rendű vádlott ügyét elkülöníttették és felülvizsgálásra rendes bíróság elé utalták.
 

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
1958. július 31-én az 1957. Tük. 002. szám alatt a Pestmegyei Ügyészség Frey Erzsébet ellen megszüntette a nyomozást.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-145626
HU ÁBTL 3.1.9. V-145626/1