D. Szabó Károly és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
Az eljáró ügyész megnevezése
Hadanich Gyula
Az eljáró ügyészség megnevezése
Pestmegyei Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1958. 02. 10.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Pestmegyei Bíróság népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Major Miklósné
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
NB. 236/1958
Az ítélet jogereje
részben jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának népbírósági tanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Borbély János
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Nbf. I. 5283/1958/16.
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

Gyón községben 1956. október 28-án megválasztották a nemzeti bizottságot és a nemzetőrséget, a nemzeti bizottság elnökének Kalmár László volt jegyzőt, helyettesének D. Szabó Károlyt választották, és a gyóni MDP által október 23-án létrehozott kommunista irányítású polgárőrséget megszüntették. A nemzeti bizottság október 30-ai első ülésén elbocsátották a tanácsi dolgozókat és átvették a községi tanács végrehajtó bizottságának hatáskörét. A nemzetőrség felfegyverzésére D. Szabó Károly néhány társával a Dabasi Járási Rendőrkapitányságra ment, ahonnan fegyvereket hoztak. A nemzetőrség a rendfenntartó feladatokon túl a helybeli kommunisták letartóztatását is célul tűzte ki, ennek következtében a községben több kommunista vezető funkcionáriust az otthonukban vegzálták, bekísérték a tanácsházára és kihallgatták őket. Boros Andrásnak, a Dabasi Járási Tanács VB Mezőgazdasági Osztály vezetőjének az őrizetbe vételénél még riasztó lövést is leadtak. D. Szabó Károly és Kövecses Ferenc dabasi volt államvédelmi tiszteket is átkísértek Gyónra, bezárták őket a tanácsháza pincéjébe, akiket a későbbi kihallgatásuk során bántalmaztak.

1956. november 4. és 10. között a szovjet csapatok lefegyverezték a nemzetőrséget, azonban november 10-én azt újra megalakították, s végül december 4-én a karhatalom fegyverezte le végleg a tagjait. November 20-án a Dabasi Járási Tanács összehívta a nemzeti bizottságok vezetőit, ahol közölték, hogy vissza kell helyezni korábbi státusába a tanácsi apparátust, a helyi nemzeti bizottság tagjai azonban elhatározták, hogy ezt megakadályozzák. December 10-én megérkezett a gyóni tanácsházára Biksza Miklós dabasi járási párttitkár - Kalmár László vallomása szerint – két harckocsi kíséretében és néhány járási vezető társaságában, hogy a korábbi tanácsi dolgozókat visszahelyezzék állásukba. Az előző nap már mozgósított falubeliek a tanácsháza előtt gyülekeztek, s amikor megtudták, hogy D. Szabó Károlyt el akarják távolítani a pozíciójából, behatoltak az ülésterembe és a vita hevében rátámadtak Bikszára, aki kimenekült az épületből, ott viszont az összegyűlt tömeg vette üldözőbe. Harmincz István amikor Bikszát utolérte, leteperte a földre, majd a tömegből többen bántalmazták a párttitkárt. Ekkor ért oda Kövecses Ferenc, aki elkérte Biksza megszerzett szolgálati fegyverét és tarkón lőtte a már tehetetlen embert.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Gyón
Dabas
Pest vármegye
Jogerős döntés

D. Szabó Károly (Ócsa, 1924) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezet vezetésének bűntette miatt halálra ítélték.

K. Kovács Istvánné szül. Miloszerni Julianna (Gyón, 1917) II. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette, valamint szándékos emberölés bűntette miatt 4 évi börtönre ítélték.

Kalicza Péter (Gyón, 1913) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomban való tevékeny részvétel bűntette, valamint szándékos emberölés bűntette miatt 4 évi börtönre ítélték.

Kövecses Ferenc (Alsódabas, 1933) IV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló cselekmény elkövetésének bűntette, valamint gyilkosság bűntette miatt halálra ítélték.

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
Az 1958. február 10-én készült vádiratban csak D. Szabó Károly és Kövecses Ferenc szerepel, K. Kovács Istvánné és Kalicza Péter vád alá helyezése külön vádiratban 1958. április 18-án történt meg.
Kövecses Ferenc IV. rendű vádlott 1956 decemberében külföldre távozott, ezért távollétében ítélték halálra.
K. Kovács Istvánné II. rendű és Kalicza Péter III. rendű vádlottak tekintetében a másodfokú bíróság a fellebbezések visszavonása miatt eltekintett az elsőfokú bíróság döntésének felülvizsgálatától.
A dabasi járási párttitkár meggyilkolásával kapcsolatban, egy másik perben halálra ítélték Harmincz Istvánt és Lakos Jánost is.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-144083/1-2
HU PML – XXV.2.b – 0236/1958