1956. október 25-én Budapesten a XVI. kerületben megalakították a Keresztény Ifjúsági Szövetséget, amelynek a nevét később Forradalmi Ifjúsági Szövetségre változtatták. A szervezkedés kezdeményezői és vezetői többek között a perben vádlottként szereplő Pataki László, Horváth Ferenc és Korompai László voltak. Október 28-án tartott gyűlésen a szervezet parancsnokává Balogh József horthysta katonatisztet választották, az egyik fegyveres csoport vezetőjének pedig Spamberger Györgyöt nevezték ki. Székhelyük eleinte a rákosszentmihályi MDP székháza, majd a Rákosi utcai óvoda volt, fegyvereket a mátyásföldi és a sashalmi fegyverraktárakból szereztek. Rendszeresen végeztek felderítéseket a szovjet csapatokról, kisebb támadásokat is intéztek a szovjetek ellen. A szervezet szoros kapcsolatban működött az Árpádföldön létrejött nemzetőrséggel. A két fegyveres csoport november 4-én vezetőik utasítására a fegyvereiket elrejtve a szovjet csapatok elleni akciókra és egy újabb felkelés esetére való felkészülés céljából illegalitásba vonultak, a fegyvereiket a kerületi gépíró iskolában rejtették el. Néhányan azonban maguknál tartották a lőfegyverüket. November 6-án Spamberger György és parancsnoksága alatt tevékenykedő tagok megtámadtak két járőröző szovjet katonát, akiket életveszélyesen megsebesítettek. Spamberger a két katona meggyilkolására adott utasítást, amit a beosztottak nem hajtottak végre, a sebesülteket kórházba szállították. A csoport működése alatt pártfunkcionáriusokat fenyegettek meg, az egyik helyi kommunista lakásába kézigránátot dobtak. Libál Emília és Kovács Erzsébet lakásán tartott titkos tanácskozásokon készített röplapokat a kerületben terjesztették.
HU ÁBTL 3.1.9. V-141806/a.
HU ÁBTL 3.1.9. V-141806/1-4.
HU BFL – XXV-4.f. – 2632/1957