ÁVH VI. Főosztály

ÁVH VI. [Jogi és Börtönügyi, majd Vizsgálati] Főosztály

A főosztály feladata volt az ÁVH központi szervei és a vidéki osztályok által végzett nyílt nyomozások vezetése. Irányítása alá tartoztak az hatóság börtönei, internáló- és munkatáborai, ahol „hálózati-operatív” munkát folytatott a letartóztatottak és az internáltak között. Megalakuláskor dr. Décsi Gyula áv. ezredes került a főosztály élére, majd fél év múlva Károlyi Márton áv. alezredes váltotta a poszton. 1951. február 2-án Juhász László áv. ezredes vette át az irányítást, 1953. január 14-én pedig Zsidi Gyula áv. ezredest bízták meg (előbb ideiglenesen, majd márciustól véglegesen) a vezetéssel.

Kapcsolódó személyi adatlapok

Bata Ferenc és társai bűnügye

Ungár József Magyar Nemzetvédelmi Szövetség néven egy fiatalokból álló illegális fegyveres szervezetet hozott létre, amelynek tagjai egy esetleges harmadik világháború esetén az imperialista haderőket támogatták volna és terrorcselekményeket hajtottak volna végre a szovjet és a magyar katonai alakulatok ellen. Kapcsolatba kerültek az Magyar Harcosok Bajtársi Közössége grazi szervezetével, adatokat juttattak ki nekik a hazai gyárakról, repülőterekről, a szovjet katonai alakulatokról, valamint hidak, vasútvonalak és távvezetékek felrobbantására készültek.

Dudosits József és társai bűnügye

Dudosits Józsefet 1949 augusztusában felkérte Medgyesi Mihály, aki ekkor illegálisan tartózkodott Magyarországon, hogy folytasson kémkedést az amerikai és a francia hírszerző szervek részére. Dudosits ezt elvállalta, majd a tevékenységbe rokonait és ismerőseit is bevonva a megszerzett katonai, politikai és gazdasági adatokat továbbította megbízóinak.

Ifj. Dinnyés János és társai

Ifj. Dinnyés János 1951. december 16-án a 16 éves György nevű öccsével az albertirsai rendőrőrs elé ment és követelte László nevű testvérük elengedését, akit csendháborítás és hatósági közeggel szembeni engedetlenség miatt előállított a rendőrség. A helyi párttitkár, Rajs Ferenc is megjelent a helyszínen és próbálta őket csitítani. János és öccse erre rátámadtak a párttitkárra és többször megütötték őt. Az ügy kapcsán a fiúk szülői házánál házkutatást tartottak, amely során a padláson egy géppisztolyt, egy pisztolyt és lőszereket találtak elrejtve. Ezeket id.

Koppándy József és társai bűnügye

Koppándy Józsefet hadifogsága idején az amerikaiak támogatását élvező Zákó András vezérőrnagy azzal bízta meg, hogy Magyarországra visszatérve gyűjtse maga köré a demokráciaellenes ismerőseit és hozzanak létre egy illegális fegyveres mozgalmat, amely segíti majd az újabb háború esetén a Magyarországra érkező nyugati csapatokat. Zákó arra is felkérte, hogy a szervezet tagjai gyűjtsenek katonai adatokat és azokat juttassák ki hozzá.

Kosztolányi József és társai bűnügye

Kosztolányi József 1948-ban Fajth Jenő és az angol titkosszolgálat megbízásából tevékenykedő Ricioli Eugénió olasz alezredes felszólítására Baján létrehozott egy illegális fegyveres szervezetet, amelynek a „Keresztény Szocialista Munkás Mozgalom” elnevezést adta. A mozgalom fegyveres terrorakciók végrehajtását és Magyarország nyugati országokhoz való csatolása tűzte ki célul. Szervező munkája során elsősorban volt cserkésztársaira támaszkodott. A szervezeten belül létrehozott egy „Halál Légió” elnevezésű csoportot, amelynek tagjai katonai kiképzést is kaptak.

Tószeghy Tamás és társai bűnügye

Tószeghy Tamást 1952 januárjában Jean Christian Paillet francia katonai attasé Budapesten beszervezte kémtevékenységre. Tószeghy az adatgyűjtésbe további személyeket vont be, akiket ő látott el feladatokkal és a jelentéseiket is ő továbbította megbízóinak. A kémszervezet tagjai elsősorban az országban elhelyezkedő szovjet és magyar katonai létesítményekről (pl. Debrecen, Miskolc, Vác, Esztergom, Nagykanizsa, Pápa, Székesfehérvár, Veszprém) szolgáltattak információkat.