Hódos Sándor és társai bűnügye

A büntetőeljárás kezdete
A büntetőeljárásban részt vevő nyomozó szerv(ek)
Az eljáró ügyész megnevezése
Zámbó Gyula
Az eljáró ügyészség megnevezése
Budapesti Katonai Ügyészség
A vádirat elkészültének időpontja
1958. 01. 18.
Az elsőfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Budapesti Katonai Bíróság
A tárgyalás jellege
nyilvános
A tanácsvezető bíró neve
Odler János
Az ítélethozatal ideje
Az ítélet száma
B. IV. 76/1958-20.
Az ítélet jogereje
nem jogerős
A másodfokú bírósági eljárás fontosabb adatai
A bíróság neve
Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Katonai Kollégiumának különtanácsa
A tárgyalás jellege
zárt
A tanácsvezető bíró neve
Szimler János
Az ítélet- vagy határozathozatal ideje
Az ítélet vagy határozat száma
Katf. Kt. 272/1958
Az ítélet jogereje
jogerős
A jogerős döntés szerinti tényállás

Hódos Sándor hivatásos katonatisztként 1956. október 23-án a Budapest, X. kerületi kerámia téglagyárban teljesített szolgálatot. Felettesei az október 23-át követő napokban két alkalommal is utasították, hogy a beosztottjaival együtt vonuljon vissza a Technikai Csoportfőnökségre. A parancsot csak részben teljesítette, csapatából 20 katonát visszaindított a csoportfőnökségre, ő azonban harmadmagával a X. kerületi rendőrkapitányságra ment, ahol csatlakozott az ottani fegyveres csoporthoz. Október 27-én szintén itt jelentkezett fegyveres szolgálatra Donka László, aki körzetparancsnoki beosztást kapott, az ő beosztottja lett Oláh János és Barinka Imre. A csoport néhány tagja október végén a lakásáról elhurcolta és a Vegyipari Gép- és Radiátorgyárba vitte, majd a X. kerületi Rendőrkapitányság fogdájába zárta Reikord Sándor volt államvédelmi tisztet. Baráth Ferenc a radiátorgyárban csatlakozott hozzájuk. November 1-jén Donkáék a Kőbánya-alsó vasútállomás környékén megrongálták a szovjetek által kiépített telefonvezetékeket, a kispesti vasútállomásnál még a telefonvezetéket tartó oszlopot is kidöntötték. Ugyanezen a napon Hódos átment a Csajkovszkij parknál lévő kultúrházba és ott egy 18 fős csoport parancsnokaként a szovjetek elleni harchoz hadiszállást alakított ki. November 3-án Donka és Oláh a kispesti állomás területéről szeszesitalt tulajdonítottak el, amit társaik között szétosztottak, majd együtt elfogyasztották. Még ezen a napon feltörték a Belügyminisztérium Szlávi utcai raktárát is és onnan katonai felszereléseket vittek el. November 4-én Hódos utasítást adott, hogy az Éleskanyarnál [mai neve: Élessarok] felállított két légvédelmi lövegből nyissanak tüzet a Kőbányai Sörgyár felől érkező szovjet harckocsikra. Több harckocsit sikerült kilőniük. Ezt követően Hódos a radiátorgyárba ment és átvette – az időközben ide vezényelt – Donka László vezette mintegy 8 fős csoport irányítását. Hódos a csoport tagjaival részt vett két szovjet katona elfogásában, lefegyverzésében, valamint egy szovjet tehergépkocsin lévő lőszerszállítmány elkobzásában. November 8-án a szovjetek elfoglalták az épületet, a csoport tagjai részben szétszéledtek, részben pedig a szovjet hadsereg fogságába kerültek.

A jogerős döntés szerinti tényállásban szereplő helyszín(ek)
Budapest X.
Jogerős döntés

Hódos Sándor (Biharugra, 1929) I. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló vezetői minőségben elkövetett szervezkedés bűntette, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül 15 évi börtönre ítélték.

Donka László (Nagykálló, 1934) II. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül 12 évi börtönre ítélték.

Oláh János (Budapest, 1935) III. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül 6 évi börtönre ítélték.

Barinka Imre (Budapest, 1937) IV. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül 1 évi börtönre ítélték.

Baráth Ferenc (Tápiógyörgye, 1939) V. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint a társadalmi tulajdon sérelmére ismételten és bűnszövetkezetben elkövetett lopás bűntette miatt összbüntetésül 1 évi börtönre ítélték, az ítélet végrehajtását 3 évi próbaidőre feltételesen felfüggesztették.

Gebhardt Jenőné (Kispest, 1930) VI. rendű vádlottat a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny részvétel bűntette, valamint orgazdaság bűntette miatt összbüntetésül 2 évi börtönre ítélték. 

A büntetőeljárás következtében elhunyt személy(ek)
Megjegyzés
A Budapesti Katonai Bíróság egyben elrendelte Donka László II. rendű vádlottal szemben az 1954. május 25-én jogerősen kiszabott 6 havi, valamint az 1955. október 10-én jogerősen kiszabott 3 havi felfüggesztett börtönbüntetések végrehajtását. Később az 1958. május 6-i jogerős ítéletet megváltoztatták és Donkát összbüntetésül 12 évi és 5 havi börtönre ítélték.
Hódos Sándor börtönbüntetésének kitöltése közben, 1961. február 16-án elhunyt a Kozma utcai börtönben.
Felhasznált forrás(ok)
HU ÁBTL 3.1.9. V-143255
HU ÁBTL 3.1.9. V-145631
HU HTL – XI.22. – 076/1958